Uzay-zamanların madde ve eğrilik simetrileri arasındaki ilişkiler
Relations between matter and curvature symmetries of spacetimes
- Tez No: 259325
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CAMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde tezin amacının anlatıldığı bir giriş yapılmış; ikinci bölümde ise temel tanımlar verilmiştir. Üçüncü bölümde madde ve eğrilik simetrisi kavramları anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise sırasıyla Statik Silindirik Simetrik Uzay-Zamanın ve Bianchi Tip II, I, III, V ve VI, VIII ve IX, IV Uzay-Zamanların eğrilik simetrileri hesaplanmış ve simetri koşulunu sağlayan vektör alanlarının madde simetrisi olma koşulları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this study, a brief introduction in which aim of the thesis is explained has been begun and in the second chapter, the fundamental definitions have been given. In the third chapter, matter and curvature collination concepts have been explained. In the fourth chapter, curvature collineations of static spherically symmetric space-times and Bianchi type II, I, III, V and VI, VIII and IX, IV space-times determined. After that, using vector fields that satisfies curvature collineation equations in the matter collineation equations some constraint equations have been obtained.