Avrupa Birliği CORINE arazi kullanımı sınıflandırma sistemi ve çanakkale ili uygulaması
EU CORINE land use classification system its application and result in Çanakkale province
- Tez No: 259326
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Avrupa Komisyonu, 1985 yılında topluluğa üye 12 ülkenin arazi kullanım türlerini tespit etmeyi hedefleyen bir çalışmayı başlatma kararı almıştı. Kısa adı CORINE (Coordination of Information on the Environment /Avrupa Birliği Çevre Bilgileri Koordinasyonu) olan programın amacı, aynı zamanda Avrupa Topluluğu (AT)'na üye ülkeler arasında coğrafî verilerin standartlarının sağlanması ve topluluk çevresel politikalarının belirlenmesi için veri sağlamaktır. Türkiye AB'ye üyelik sürecinde AB'de geçerli olan standartları yakalama ve çalışmalara katılmak durumundadır. Bu çalışmada, LANDSAT(2007) ve ASTER (2008) uydu verileri kullanılarak Çanakkale iline ait arazi örtüsü sınıfları, CORINE sınıflandırma sistemi ilke ve detayları dikkate alınarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, 2007 yılına ait Çanakkale Tarım İl Müdürlüğü (ÇTİM) verileri ile karşılaştırılmış ve CORINE sınıflandırması ile mevcut veriler arasında ilişkiler ortaya konmuştur.Sınıflandırma çalışmalarında bütün seviyelerinde hata çizelgesi hazırlandı ve analiz edildi. Ortalama sınıflandırma hatası seviyeye bağlı olarak artmaktadır. Örneğin ortalama doğruluk birinci düzeyde %92,20, ikinci düzeyde %90,20 ve üçüncü düzeyde %84,14'ür.CORINE programının ikinci evresi olan 5 veya 10 yılda bir yapılacak AÖ/AK sınıflandırmasında göze çarpan değişim bilgileri için 2010'da yapılacak bir CORINE sınıflandırması çalışması planlanmalıdır. Böylece, bu kategoride AB standartlarını yakalamada son eksiğin de tamamlanması gerçekleştirilmiş olacaktır. Bu aynı zamanda küresel ısınma baskıları nedeniyle, AB ülkelerinin de 2010'dan önce, 2006'da bir CORINE AÖ/AK sınıflaması kararı alması ile, 10 yıl yerine daha sık aralıklarla eğilim belirleme çalışmasına girmeleri ile paralellik gösterecektir.
Özet (Çeviri)
After a short description of Europen Union (EU) landcover/landuse (LC/LU) and environmental classification system CORINE, its application details for Çanakkale Province is described. In this study, CORINE classification has been studied in three stages. For this pupose, using satellite images of LANDSAT (2007) and ASTER (2008), land cover of Çanakkale Province has been investigated. The result of CORINE image classification are compared with results of Çanakkale Agricultural Provincial Office (CAO). They are found in good agreement. The results are then analized from the point of CORINE methodolojies. It is seen that some CORINE classes [i.e., at 2nd level, 2 out of 15 and at 3rd level 14 out of 44] do not exist in Çanakkale province. However, there is no class of Çanakkale province that is not in the CORINE classification plan.Contingency Tables for error estimations at all levels of classification work are prepared and analysed. Overall classification errors show increases as the level of classification deepens. For example, at the first 1st level, the overall accuracy is about 92% while in the 2rd level its is slightly lower (90%) and 3 rd level, accuracy falls further (to 84 %).As the second phase of CORINE application at Çanakkale, a comparison of LC/LU classes after 5 or 10 years of interval is not fulfilled at this stage. We propose that, in 2010, another CORINE classification work for Çanakkale province should be carried out, so that LC/LU change trends between these years can be determined, and comparisons with EU CORINE results can be made. This will also be in agreement with recent EU decision that, due to global heating pressures, another CORINE LC/LU classification application has been started in 2006 to be compared with 2010 results.