Fenilefrin hidroklorür'ün elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi ve ticari ilaç formlarından miktarının belirlenmesi
Electrochemical properties of phenylephrine hydrochloride and it?s quantitative determination in commercial drug forms
  1. Tez No: 259342
  2. Yazar: MELİKE TÜRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEHATTİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, Fenilefrin (PHE) Hidroklorür adlı etken maddenin elektrokimyasal yükseltgenme özelliği voltametrik yöntemler ile ultra eser grafit elektrot kullanılarak incelendi. Optimum şartları belirlemek için farklı destek elektrolitlerde diferansiyel puls voltametrisi ve dönüşümlü voltametri ile yükseltgenme özelliği çalışıldı. Fenilefrin Hidroklorür için ultra eser grafit elektrot da keskin pikin ve maksimum akımın gözlendiği pH= 8,02 BR çözeltisi destek elektrolit olarak seçildi. Fenilefrin Hidroklorür'ün pik akımına ve pik potansiyeline pH' ın etkisi diferansiyel puls voltametri tekniği (DPV) ve tarama hızının pik akımına etkisi ise dönüşümlü voltametri tekniği (CV) ile incelendi.Uygulanan voltametrik yöntemin doğruluk ve kesinliğini kontrol etmek amacı ile ilaç tabletinden ve insan idrarından Fenilefrin (PHE) Hidrokorür'ün geri kazanım çalışmaları yapıldı ve ilaç tabletindeki PHE miktarı da belirlendi.Anahtar Kelimeler : Fenilefrin (PHE) Hidroklorür, Voltametrik Yöntem, Diferansiyel Puls Voltametrisi (DPV), Dönüşümlü Voltametri (CV), Ultra Eser Grafit Elektrot, Ticari İlaç Tabletleri, İnsan İdrarı.
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical properties of active compounds named Phenylephrine (PHE) Hydrochloride was investigated by voltammetric methods using ultra trace graphite electrode. In different supporting electrolyte, oxidation was studied by voltammetric methods to investigate the optimum conditions. pH= 8,02 BR solution in which sharp peak and maxium current was observed, at ultra trace graphite electrode for Phenylephrine Hydrochloride, was selected as supporting electrolyte. The effects of pH on the peak current and peak potential for material was investigated by differential pulse voltammetry (DPV) and the effect of scan rate on the peak current was investigated by cyclic voltammetry (CV) techniques.In order to check accucarcy and precision of applied voltammetric method, recovery experiment of Phenylephrine (PHE) Hydrochloride was carried out from the drug tablet and human urine. Furthermore, the amount of Phenylephrine (PHE) Hydrochloride was determined in drug tablets.Keywords : Phenylephrine (PHE) Hydrochloride, Voltammetric Method, Differential Pulse Voltammetry (DPV), Cyclic Voltammetry (CV), Ultra Trace Graphite Electrode, Commercial Drug Tablets, Human Urine.