Bilgisayar destekli halı yıkama ve kurutma makinası tasarımı ve prototip imalatı
Computer aided design of carpet washing and drying machine and prototype produced
- Tez No: 259373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN KİŞİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, endüstride kullanılan halı yıkama, sıkma ve kurutma makineleri incelenerek dezavantajlı yönleri tespit edilmiştir. Makinelerin sınırlılıkları göz önünde bulundurularak profesyonel halı yıkama aşamalarının tamamını yerine getiren halı yıkama ve kurutma makineleri ayrı ayrı tasarlanmıştır. Tasarım bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiş ve halı yıkama ve kurutma makinesi elemanlarının (band, tahrik mili, motor gücü v.b.) dayanım hesapları formülize edilmiştir. Halı yıkama ve kurutma makinelerinin otomasyonu tasarlanarak profesyonel halı temizleme aşamalarının süresi azaltılmış ve maliyetleri düşürülmüştür. Halı kurutma işlemini tek bir makinede gerçekleştirmek için spiral tamburlu kurutma makinesi tasarlanmış ve tasarlanan makinenin işlevselliğini görmek amacı ile prototipi imal edilmiştir. İmal edilen prototip torna tezgahı kullanılarak çalıştırılmış ve çeşitli halı numuneleri üzerinde sıkma ve kurutma deneyleri yapılmıştır. Kurutma deneylerinden elde edilen veriler; halının kalitesi, kuruma süresi, sıkma süresi ve dakikadaki devir sayısı gibi kriterler göz önünde bulundurularak karşılaştırılmıştır. Sonuçlar değerlendirilerek deneylerde kullanılan halı numunelerinin tam olarak kuruduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the industry used in carpet cleaning, extraction and drying machines are examined to determine the direction has been disadvantaged. Keep in mind the limitations of the machines, professional carpet cleaning stage performer of the entire washing and drying machines carpet is designed seperatly. Design and machine elements in a computer environment (the band, with drive, motor power, etc.) is resistance account symbolism. Carpet washing and drying machines are designed for automation of the process of professional carpet cleaning time and reduce costs has been reduced. Carpet a single machine to perform the drying process spiral drum drying machine designed of the machine to see the prototype lathe work and drying experiments were made on various carpet samples. The data obtained from drying experiments, the quality of carpet, drying time, extraction time and speed in mind such as the number of criteria are compared. Comparison of the results obtained for the end of experiments used the full set of carpet samples that have been concluded.