Bilgisayar destekli biyomedikal mühendislik eğitimi için yazılım geliştirme
Software development for computer assisted biomedical engineering education
- Tez No: 133438
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAN GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
BİLGİSAYAR DESTEKLİ BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİK EĞİTİMİ İÇİN YAZILIM GELİŞTİRME (Doktora Tezi) Ayhan İSTANBULLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2003 ÖZET Biyomedîkal mühendislik eğitimi alanında birçok konu anlatım olarak karmaşık bir yapıdadır. Sistemlerin birbiri ile yakın ilişkisi vardır. Farklı disiplinlerden gelen öğrencilerin bu kavramları sınırlı öğretim materyali ile öğrenmelerini sağlamak eğitimciler için bir problemdir. Bu tezin amacı Biyomedikal Mühendisliğinin temel konularını öğretmek için zeki öğretim teknolojilerinden yararlanarak uyarlanabilir eğitimsel hipermedya özellikli web eğitim sistemi geliştirilmesidir. Bu çalışma kapsamında Web destekli Biyomedikal Eğitim Sistemi (WEBES) geliştirilmiştir. WEBES internet ortamında bilgisayar destekli biyomedikal mühendislik eğitimine yönelik yazarlık ve sunum sistemidir. Sistem hali hazırda var olan web destekli eğitim sistemlerinin olumsuz taraflarına karşı uyarlamalı hipermedya modeli uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Uyarlamalı hipermedya modeli, kullanıcının bilgi seviyesi ve tercihlerine göre link seviyesinde uyarlama sağlamaktadır.WEBES'te uyarlamalı link ek açıklama ve uyarlamalı link gizleme teknikleri kullanılarak kişiye özel mesajlar verilmiştir. Ayrıca Biyomedikal Mühendislik eğitiminde anlaşılması güç olan temel konuların öğretimi için birçok öğrenim nesnesi hazırlanmıştır. Sistem yönetim yazılımı istemci/sunucu mimarisi üzerine, açık veritabanı bağlantısı ve ASP/SQL programlama araçları kullanılarak geliştirilmiştir. Bu sayede web üzerinde dinamik bağlantılarla çalışma sağlanmıştır. Disiplinlerarası bir bilim dalı olan Biyomedikal Mühendislik'te karşılaşılan öğrenme problemlerinin çözümünde uyarlamalı hipermedya modeli web destekli biyomedikal eğitim sistemine uygulanarak yeni bir yaklaşım getirilmiştir. Bilim Kodu : 704 Anahtar Kelimeler : Biyomedikal Mühendislik Eğitimi, Web Destekli Öğretim, Uyarlamalı Hipermedya, Zeki Öğretim Sistemi, Multimedya Sayfa Adedi : 97 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. İnan GÜLER
Özet (Çeviri)
Ill SOFTWARE DEVELOPMENT FOR COMPUTER ASSISTED BIOMEDICAL ENGINEERING EDUCATION (Ph.D. Thesis) Ayhan İSTANBULLU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2003 ABSTRACT Many topics of biomedical engineering education have a complex structure. Biomedical systems are interrelated. Teaching this concepts with scarce sources to students coming from different disciplines is difficult for instructors as well. The purpose of this thesis is to develop an adaptive educational hypermedia web system for teaching the fundamentals of Biomedical Engineering with the help of intelligent tutoring technology. In the scope of this study, Web-based Biomedical Education System (WEBES) has been developed. WEBES is an authoring and delivery system for computer supported Biomedical Engineering education on the Internet environment. The system has been developed with the application of adaptive hypermedia model to overcome the deficiencies of existing Web-based education systems. Adaptive hypermedia model provides adaptivity at the link level according to the user's knowledge and preferences.IV On WEBES, personalized messages are given with the use of adaptive link annotation and adaptive link hiding techniques. In addition, many learning objects have been prepared for teaching difficult fundamental topics in Biomedical Engineering. System management software is developed, by implementing open database connectivity with ASP/SQL programming tools on the client/server architecture. Dynamic links work over the web has been provided. A new approach has been presented on finding a solution to learning problems encountered in an interdisciplinary science, Biomedical Engineering, with the application of adaptive hypermedia model to web-based biomedical education system. Science Code Key Words Page number Adviser 704 Biomedical Engineering Education, Web Based Instruction, Adaptive Hypermedia, Intelligent Tutoring System, Multimedia 97 Prof. Dr. İnan GÜLER