Tornalama işlemlerinde bilgisayar destekli kater ve uç seçimi
Computer aided tool holder and insert selection in turning operations
- Tez No: 85825
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇOĞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
TORNALAMA İŞLEMLERİNDE BİLGİSAYAR DESTEKLİ KATER VE UÇ SEÇİMİ (Yüksek Lisans Tezi) A. Alper Kalaç GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1999 ÖZET Bu çalışmada, dış yüzey tornalama işlemlerinde kater ve uç seçimi yapabilen bir yazdım geliştirilmiş ve denenmiştir. İş parçası herhangi bir geometride temel bir dış yüzey profilini içerebilmektedir. Bu amaçla geliştirilen yazılım birbirini takip eden 3 kısımdan oluşmaktadır. Bunlar iş parçası geometrisini oluşturma, uygun takım açılarının belirlenmesi ve açılara uygun kesici takımların listelenmesi. Çalışmada geliştirilen yazılım kullanılarak iş parçası geometrisi en baştan oluşturulabileceği gibi önceden.qwe uzantısı ile oluşturulmuş dosyalar yeniden yüklenerek de elde edilebilir. Sonraki adımda iş parçası malzemesi, kesici takım sistemi (T-MAX P, T-MAX U, T-MAX), uygulama bilgileri (kaba tornalama işlemleri ve/veya orta ve hassas tornalama işlemleri) kullanıcı tarafından girildikten sonra oluşturulan geometriye uyan kesici takım açılan hesaplanarak uygun takımlar bilgisayar desteğiyle seçilir ve listelenir. Kaba işleme koşulları için iş parçasının bitmiş hali göz önüne alınır ve parçada kaba işleme kesici takımının işleyebilmesi için gerekli geometrisel“kabalaştrrma”laryapılır. Oluşan yeni kaba forma uyan kesici takımlar seçilir. Listelenen katerlerin sayısının azaltılabilmesi için“ekonomik seçim”seçeneği kullanıcıya sunulmuştur. Bu seçenekte program doğru açılara sahip en büyük uç açılı katerleri seçmektedir. Geliştirilen yazılım Microsoft Visual Basic 5.0 programlama diliyle yazılmış olup, bu yazılım Microsoft Access 95 veri tabam hazırlama programı ile oluşturulan bir veri tabanım kullanmaktadır. Veri tabanındaki standart kesici takım bilgileri Sandvik Coromant 98 katalogundan alınmıştır. Bilim Kodu 625.02.07 Anahtar Kelimeler Otomatik takım seçimi Sayfa Adedi 101 Tez Yöneticisi Prof. Dr. Can ÇOĞUN
Özet (Çeviri)
in COMPUTER AIDED TOOL HOLDER AND INSERT SELECTION IN TURNING OPERATIONS (M.Sc. Thesis) A. Alper Kalaç GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1999 ABSTRACT In this study a software is developed to select the tool holders and the inserts for turning of external surfaces. The software is composed of three main parts, namely forming the workpiece geometry, calculating the tool angles and listing order code of selected tools suitable for the calculated angles. In this study, the workpiece geometry can be formed by using primitive geometries or previously formed and stored.qwe files can be reloaded. The software calculates the suitable tool angles, and then selects and lists the tools by using workpiece material, tooling system (T-MAX P, T-MAX U, T-MAX) and application information (roughing and/or finishing operations). In roughing operations, some geometrical modifications areIV applied to the workpiece geometry and the finished workpiece geometry becomes suitable for roughing operations. The roughing tools are selected in accordance with the modified geometry of the workpiece. In“economic selection”option, which the number of selected cutting tool holders is reduced, tool holders with maximum tool angles are selected. The software is developed by using Microsoft Visual Basic 5.0 prograrnming language and the software utilise a database created by Microsoft Access 95. The information available in the database is taken from the Sandvik Coromant 1998 for turning tools catalogue. Science code 625.02.07 Key Words Automatic tool selection Page number 101 Adviser Prof. Dr. Can ÇO?UN