Özdirenç verilerinin birleşik ters çözümü
The joint inversiyon of resistivity data
- Tez No: 259390
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. METİN AŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Tektonik açıdan havza oluşumları kendisini oluşturan normal yada doğrultu atımlı faylar sayesindedir. Havzaların nasıl oluştuğunun ortaya konabilmesi ancak bu fayların mekanizmalarının veya geometrisinin ortaya konabilmesi ile mümkündür. Bu açıdan da Geyve ve İznik havzaların oluşumunu açıklamak amacıyla KAFZ `nun bu kesimdeki yapısı özdirenç yöntemiyle ortaya konulmaya çalışılmıştır.Bu durumu ortaya koymak amacıyla fay doğrultusuna dik doğrultuda ölçümler alınmıştır. Ölçümlerin alınmasında Kaydırma Wenner, üç elektrot, Schlumberger elektrot açılım sistemlerinin kullanılması uygun görülmüştür. Değerlendirilmeleri EKK ters çözüm tekniği ile yapılmıştır. Böylece yüzeyde izlenen fayın derine doğru nasıl devam ettiği ortaya konulmuştur.KAFZ`nun batıdaki orta kolu sayılan Geyve, İznik fayları üzerinde 4 adet doğrultu seçilmiştir. Her bir doğrultu için yüzeyde izlenen faya dik olacak şekilde ölçümler alınmıştır. Bu ölçümler birlikte değerlendirilerek o bölgedeki fayın geometrik durumu ortaya konulmuştur. Bulunan sonuçlara göre fayın yüzeyde belirlenmiş izi, yüzeyin altında belirlenmiş izi birlikte haritalanmıştır. Fayın derine doğru belirlenen izleri fayın yüzeydeki konumuna göre kuzey yönünde çıkmıştır. Kuzey yönündeki bu eğimin derecesi basenlerin oluşumu yada bu güne kadarki gelişimi hakkında tektonik bilgiler vermiştir.Elde edilen sonuçlar daha önce aynı bölgede B.Ü Kandilli Rasathanesinin yaptığı manyetik çalışmalarla desteklenmiştir. Doğrultuların hep birlikte değerlendirilmesi ile de tüm orta kol boyunca genel bir tektonik yorum yapılabilme olanağı vermiştir.
Özet (Çeviri)
Tectonic based formation of river basins resulted from normal or strike-slip faults, and formation of river basins can only be understood by revealing the mechanisms or geometry of these faults. Consequently, the structure of North Anatolian Fault Zone in Geyve and Iznik river basins is tried to be revealed via resistivity method in order to explain the formation of the mentioned river basins.To this end, measurements vertical to the fault line were conducted. Profiling Wenner, three electrode, Schlumberger electrode line-up systems were applied during the measurements which were evaluated through inversion technique. In this way, we have displayed how the fault observed on the surface continues downwards.Four directions were selected on the Geyve and Iznik faults which are considered as the western central branch of the North Anatolian Fault Zone. Separate measurements vertical to the fault were performed for each direction. The measurements were collectively evaluated and the geometrical status of the fault in that region was presented. According to the results obtained, the surface and underground traces of the fault were jointly mapped. The underground traces were found to be tending towards the north when compared to the surface traces. The level of this tendency has provided us valuable tectonic information on the basins? formation and their evaluation to date.The results obtained were supported by the magnetic studies conducted by the Bogazici University Kandilli Observatory and Earthquake Research Institute in the same region. The collective evaluation of directions has enabled us to make a general tectonic comment for the whole central branch.