Kuyu-kuyu ve kuyu-yüzey doğru akım özdirençverilerinin iki boyutlu ters çözümü
Two-dimensional inversion of cross-hole and surface to hole direct current resistivity data
- Tez No: 386334
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN CANDANSAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, farklı dizilimler için ölçülen kuyu içi doğru akım özdirenç verilerinin iki-boyutlu ters çözümünü yapan yeni bir algoritma geliştirilmiştir. Bu algoritma ile kuyu-kuyu ve kuyu-yüzey elektrod dizilimlerinin 2B ters çözüm sonuçları karşılaştırılmıştır. İlk defa bu çalışmada, kuyu içi dizilimler birleşik sinyal katkı kesitleri üzerinden ayrıntılı olarak incelenmiştir. İncelemeler sonucunda farklı kuyu içi dizilimlerin birleşik ters çözümü önerilmiştir. Geliştirilen program, yapay veri ve farklı amaçlarla ölçülmüş arazi verileri kullanılarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new algortihm was developed. For the two dimensional inversion of direct current resistivity data for different borehole electrode arrays. Two dimensional inversion results of cross-hole and surface-to-hole electrode arrys were compared. For the first time in this study, superimposed signal contribution section of borehole electrode arrays was investigated in detail. It was suggested to carry out joint inversion of different borehole electrode arrays as a result of this investigations. Newly developed program was tested by using sythetic and field data.