Çok yüksek molekül ağırlıklı polietilenin hidrotermal yaşlandırma etkisi altındaki kırılma davranışı
Fracture behavior of hydrothermally aged ultra high molecular weight polyethylene
  1. Tez No: 259427
  2. Yazar: SİNAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, çok yüksek molekül ağırlıklı polietilen malzemenin (ÇYMAPE) hidrotermal yaşlandırma öncesi ve hidrotermal yaşlandırma etkisi altındaki kırılma davranışı, esas kırılma işi (essential work of fracture-EWF) metoduyla incelenmiştir.EWF parametrelerinin saptanması için farklı çentik uzunluklarına sahip tek kenardan çentikli (single edge notched tension-SENT) deney numuneleri kullanılmıştır. Sabit deformasyon hızında numunelere çekme testleri uygulanmıştır. Çekme testi sonucu elde edilen veriler kullanılarak malzemenin esas kırılma işi parametreleri hesaplanmış ve sonuçlar grafiksel olarak sunulmuştur.Çekme testi ile hasara uğratılan SENT numunelerin kırılma yüzeyleri, Taramalı Elektron Mikroskobunda (TEM) incelenmiştir.Hidrotermal yaşlandırmaya maruz bırakılmış numunelerin erime sıcaklığı değerleri Diferansiyel Taramalı Kalorimetre çalışmalarıyla ölçülmüş ve malzemenin ısıl özelliklerinde meydana gelen değişimler tespit edilmiştir.Hidrotermal yaşlandırmanın ÇYMAPE malzemenin kırılma davranışına etkisini incelemek üzere, farklı çentik uzunluklarına sahip SENT tipi deney numuneleri hidrotermal ortama maruz bırakılmış ve sonuçlar EWF parametreleri yardımıyla açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the toughness of ultra high molecular weight polyethylene (UHMWPE) before and after hydrothermal aging was investigated by the essential work of fracture (EWF) method.Single edge notched tension (SENT) specimens with various ligament lengths were used to determine the EWF parameters. Tensile tests were performed at constant deformation speed. EWF parameters were evaluated by using tensile test results and represented graphically.After tensile tests, the fracture cross sections of SENT specimens were investigated by Scanning Electron Microscope (SEM).Melting temperature values of hydrothermally aged samples were measured by Differential Scanning Calorimetry studies and variations of material?s thermal properties were determined.SENT type specimens were exposed to hydrothermal environment in order to determine the effect of hydrothermal aging on UHMWPE and the results were explained by the EWF parameters.