Katlı sargı yapısının anahtarlamalı relüktans motorunun çıkış performansına etkisi
The effect of multiple layer winding structure on output performance of switched reluctance motor
- Tez No: 259452
- Danışmanlar: DR. KADİR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Anahtarlamalı relüktans motorlarının çalışma prensibi, relüktans kuvvetine dayanmakta ve serbest hareketli, çıkık yapılı rotorun, bulunduğu manyetik devre içerisinde akının, en kolay yol bulabileceği en küçük relüktans konumuna kadar kuvvet uygulanarak çekilmesi şeklinde gerçekleşmektedir. Bu motorlara olan ilgi, maliyetlerinin düşük olması, yapılarının basitliği ve kullanım kolaylıkları nedeniyle her geçen gün artmaktadır. Bu duruma paralel olarak anahtarlamalı relüktans motorları üzerine yapılan performans arttırmaya yönelik çalışmalar kontrol devresi üzerine yapılan çalışmalar ve manyetik devresi üzerine yapılan çalışmalar olarak iki alana ayrılmaktadır. Bu çalışmada motorun manyetik devresi üzerine bir çalışma gerçekleştirilmiştir.Bu çalışmada, öncelikle anahtarlı relüktans motorları ve bu motorların tasarımı hakkında genel bilgiler verildikten sonra klasik anahtarlamalı relüktans motorunun ve katlı sargı yapısına sahip anahtarlamalı relüktans motorunun sonlu elemanlar yöntemi ile analizi yapılmıştır. Sargı yapısında yapılan değişiklik sonucunda elde edilen değerler klasik anahtarlamalı relüktans motor analizinden elde edilen değerler ile karşılaştırılmış ve grafiksel olarak gösterilmiştir.Yapılan statik analizler sonucunda sargı yapısındaki değişiklik motorun moment değeri üzerinde pozitif yönde etkili olduğu görülmektedir. Katlı sargı yapısına sahip ARM için moment dalgalılığı değerinde küçük bir artış gözlemlenmiştir. Analizler sonucunda her iki sargı yapısı için moment dalgalılık oranları tespit edilerek giderilmesine yönelik önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The principle of working of the motor is based on reluctance force and realizes by pulling the rotor which has doubly-salient structure to the least reluctance position where the easiest is and most suitable way to flow flux-linkages. Switched reluctance motors(SRM) are simple electrical machines which have application areas increasingly growing because of their cheapness and easy usage. In paralel with this situation, Its seen from the related literature that the first method used for performance improvement is the design of motor control circuit while the second method is the design of motor magnetic circuit have been taken into account. This study is about magnetic circuit os switched reluctance motor.First of all, the general knowledge about Switched Reluctance Motors and its design has been given in this study. Subsequently, magnetic analysis of the classical switched reluctance motor and multiple layer winding structured switched reluctance motor has been achieved by using the finite element method. Finally, the analysis results of these two machines have been compared and showed grafically.According to the resulting of the static analyses it has been found that output torque of the motor was effected positively. It has been seen that a little torque ripple increment for Multiple windig structured SRM was occured. After the analyses results, the torque ripples ratios for both winding structure have been determined, and suggestions for eliminating them have been presented.