Katı atık düzenli depolama alanı ortam havasında karbonmonoksit (CO) konsantrasyonlarının belirlenmesi ve dağılım modellemesi
Determination of carbon monoxide (CO) concentration in landfill and dispersion modelling
  1. Tez No: 259458
  2. Yazar: ALADDİN KOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN DURMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Artan dünya nüfusu ve buna bağlı olarak artan üretim miktarları sonucu oluşan atık miktarı da artış göstermektedir. Oluşan bu atıkların çevreye zarar vermeden bertarafı konusu önemini arttırmaktadır. Evsel atıkların düzenle depolanarak bertaraf edilme yöntemi gün geçtikçe tercih edilen bir yöntemdir.Bu çalışmada Kocaeli ilinde düzenli depolama ve tehlikeli atık bertarafı faaliyeti gösteren İZAYDAŞ (İzmit Evsel ve Tehlikeli Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi)' ta oluşan karbonmonoksit gazının modellemesi çalışması yapılmıştır. Modelleme çalışmasında, düzenli depolama tesisinde ölçümler yapılmıştır. Deponi sahasında depolanan evsel nitelikli atıklardan oluşacak karbonmonoksit miktarının modelleme çalışması yapılmıştır. Daha sonra ölçüm sonuçları ile modelleme sonuçları karşılaştırılmıştır.Model ile ölçüm sonuçları arasındaki farkların nedenlari araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing world population and related production volumes as a result of increasing amount of waste genereted has also increased. Increses in importance of the disposal of these wastes without harming the environment. Landfill process preferred to eliminated day by day.In this study, modeling study made of carbon monoxide gas at İZAYDAŞ (İzmit Demestic And Hazardosu Solid Waste Regular Storage Plant), showing activities regular storage ans hazardous waste disposal in Kocaeli. Measure at landfill in modeling study. Modeling study amount of carbon monoxide gas occur from domestic wastes. After that, modeling results are compared with measurement results. Differences between model and the measurement results and investigated causes.