Ağ güvenliğinde solucan yayılımlarının incelenmesi ve yeni model yaklaşımları
Investigation of worm propagation and new model approaches in computer security
- Tez No: 259465
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. ENGİN DEMİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bugün bilişim dünyasında bilgisayar ağ güvenliğini tehdit eden pek çok saldırı türü bulunmaktadır. Bu çalışmada bilgisayar ağ ve bilgi güvenliğini tehdit eden saldırı türleri incelenmiş, bu saldırı türlerinden en hızlı yayılanlardan birisi olan solucanların özellikleri üzerinde ayrıntılı bir biçimde çalışılmıştır. Solucanların bilgisayar ağlarında yayılımını kestirmek için bugüne kadar kullanılan epidemiyolojik modeller incelenmiş ve bu modellerin farklılıkları araştırılmıştır. Bugüne kadar kullanılan bu modellerin, yayılım kestiriminde çok büyük başarı sağlayamadıkları görülmüştür. Bu nedenle epidemiyolojik modellere alternatif olabilecek iki yeni model geliştirilmiş ve var olan modeller ile karşılaştırılmıştır. Geliştirilen modellere ait iki farklı yazılım oluşturulmuş ve çalışmaya eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today there are many types of attacks in computer systems. This endangers computer and information systems. In this study, threat types; especially worms are analyzed. They propagate very fast. Epidemiologic models that have been used for estimating the propagation of worms are also analyzed, and differences of the models have been investigated. It has been seen that epidemiologic models are not so successful on estimating worm propagation. Two new models have been suggested and simulated in this study. These new models have been compared to other models. Two programs for simulation have been developed and added to the thesis.