Diyod lazer ile etkileşen hücrelerin incelenmesi için lazertaramalı konfokal mikroskop dizaynı
Design of a laser scanning confocal microscope to investigate the cells which are interacted with diode lasers
- Tez No: 259472
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Lazerler kullanım alanları oldukça geniş olan ışık kaynaklarıdır. Endüstriyel alandan medikal alanlara kadar birçok alanda hizmet vermektedir. Lazerlerin bir diğer kullanım alanı olan mikroskoplarda bugün biyolojik ve medikal uygulamalarda yaygın bir şekilde yer almaktadır. Lazer taramalı konfokal mikroskoplarda lazerlerin temel ışık kaynağı olarak kullanıldıkları mikroskoplardır. Eş frekanslı ve monokromatik bir ışık kaynağı olduklarından tercih edilmektedirler.Bu yüksek lisans tezinde diyod lazerlerin hücrelerde yaratacakları etkileri gözlemlemek ve katı cisimlerinde yüzey topografını da çıkartmak amacıyla Lazer Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde tasarlanmış ve ilk deneyleri yapılmış olan lazer taramalı konfokal mikroskop anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lasers are light sources with large usage area. They are serving to many application like from industry to medical. Another usage area of lasers is microscopes which are using in many applications in biology and medical. And Laser Scanning Confocal Microscopes are the devices which are using lasers as a light source. Scientist prefers lasers as a Light source in microscopy because of their monochromatic and same frequency light.In this master thesis, a laser scanning confocal microscope design introduced which is designed for investigate the affects of diode lasers on cells and showing the topography of rigid surfaces at Laser Technologies Research and Application Center.