Bromo ve kloro kumarin karboksilatların geometrik ve spektroskopik özelliklerinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of geometric and spectroscopic properties of bromo and chloro coumarin carboxylate molecules
  1. Tez No: 259471
  2. Yazar: NERGİN GÜNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN TARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Gaussian 03W ve GaussView 3.0 paket programlarıyla Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (DFT/B3LYP) ve ab-initio yöntemler içerisinde Hartree-Fock (HF) metodu fonksiyonelleri kullanılarak 6-31+G(d,p) teori düzeyinde etil 6-kloro-2-okso-2H-kromen-3-karboksilat ve etil 6-bromo-2-okso-2H-kromen-3-karboksilat moleküllerinin en kararlı oldukları durumda geometrik optimizasyonu yapılarak yapısal parametreleri (bağ uzunlukları, bağ açıları ve düzlem açıları), infrared titreşim frekans değerleri ve kimyasal kayma değerleri teorik olarak hesaplandı. Bunun için öncelikle bu iki molekülün ayrı ayrı üç boyuttaki yaklaşık geometrisi GaussView 3.0 programında çizildi. Bu çizimler Gaussian 03W paket programında giriş verileri olarak kullanıldı. Teorik olarak hesaplanan frekanslar deneysel frekanslarla karşılaştırılarak korelasyon grafikleri çizildi ve hesaplama metotları arasında karşılaştırmalar yapılıp hangi metodun deneysel verilere en yakın sonucu verdiği tespit edildi. Bu örneklerin titreşim spektrumları incelenip titreşim modlarının 13C ve 1H kaymaları tespit edilerek yapı çözümlemesi yapılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The geometric parameters (bond lengths, bond angels and torsion angels), vibrational frequencies assignments and chemical shift values of the ethyl 6-chloro-2-oxo-2H-chromene-3-carboxylate and ethyl 6-bromo-2-oxo-2H-chromene-3-carboxylate molecules have been theoretically calculated with the performed geometric optimizations by using the Density Functional Theory (DFT/B3LYP) and ab-initio Hartree-Fock (HF) functional methods with 6-31+G(d,p) as the basis set in the most stable condition with Gaussian 03W and GaussView 3.0 packaged softwares. For this reason, approximate geometry of the two molecules have been designed and drawn separately in three dimension, using GaussView 3.0 programme. These geometries were carried out using Gaussian 03W package software. The correlation graphs were drawn by comparing the theoretically calculated vibrational frequencies with the experimental ones and it has been found that the calculation method gives the closer results to the experimental data. The vibrational spectrum of these molecules were investigated and 13C and 1H shifts of vibrational modes were indicated for the structure analysis.