Pozitif ve negatif ilişkilerin veri madenciliğiyle belirlenmesine yönelik bir model
A model for determining positive and negative relations using data mining
- Tez No: 259476
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN FIĞLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Veri Madenciliğinde, Tekil Değerlere Ayrıştırma yöntemi matrislerin özetlenmesi amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. Tekil Değerlere Ayrıştırma yöntemi ile bulunan özdeğerlere pareto analizi uygulanarak hangi özvektörlerin kuralları oluşturmakta kullanılacağı tespit edilmiştir. Bu kurallar üzerinde mevcut yapıya uygun benzerlik ölçütlerinin kullanımı ile pozitif ve negatif ilişkilerin bulunmasına çalışılmıştır. Bulunan pozitif ve negatif ilişkiler, karar vericinin kuracağı modellerde kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Singular value decomposition technique is being widely used for summarizing matrices in data mining. The eigenvectors that will be used to construct the rules are determined by applying pareto analysis to the eigenvalues derived by the singular value decomposition. Positive and negative associations are tried to be found by using similarity measures that are suitable for the existing structure to the rules. These positive and negative associations can be used by decision maker for model construction.