Sağlık sektöründe altı sigma uygulaması
Six sigma practice on health area
- Tez No: 259478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı; Altı Sigma yöntemlerini süreçlerine uygulamak isteyen firmalara yol göstermektir. Bu amaca ulaşmak için Altı Sigma'nın TÖAİK (Tanımlama-Ölçme-Analiz-İyileştirme-Kontrol) olarak bilinen süreç iyileştirme modeli, başarı anahtarları incelenmiş ve söz konusu Altı Sigma modeli kullanılarak sağlık sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede uygulama yapılmıştır.Bu çalışma altı teori ve bir uygulama bölümden oluşmaktadır. Teorik bölümlerde, Altı Sigma'nın tanımları, tarihçesi ve felsefesi hakkında bilgi verildikten sonra Altı Sigma'yı uygulayan firmalar ve kazançları, Altı Sigma organizasyonunda rol alan oyuncuların görev ve sorumlulukları, süreç iyileştirme modeli olan TÖAİK modeli ve Altı Sigma organizasyonunun hedef ve ilkeleri, Altı Sigma için gerekli teknikler ve Toplam Kalite Yönetimi incelenmiştir.Tezin son bölümü olan uygulama bölümünde ise Anadolu Sağlık Merkezi'nin ameliyat sürecine Altı Sigma yöntemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims guiding the firms that want to use Six Sigma Methods in their process. The process improvement model called DMAIC (Definition-Measurement-Analysis-Improvement-Control), success keys has been analyzed and this model of Six-Sigma has been implemented at a health organization.This study consists of seven parts including six theories and a practice part. In theories parts , after having given information about the philosophy and definitions, history of Six-Sigma, the firms that make use of Six-Sigma and their incomes, DMAIC known as Six-Sigma improvement model and goals and principles of Six-Sigma organization have been explained after the responsibilities and duties of Six-Sigma elements, the techniques necessary for Six-Sigma and Total Quality Management have been explained.In the final practice part of the thesis, the Six-Sigma Method has been put into surgery process of Anatolian Health Center.