Implementation of lean six sigma in healthcare
Sağlık sektöründe yalın altı sigma uygulaması
  1. Tez No: 428480
  2. Yazar: NİROUZ ABEİDİ
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ALİ TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yalın Altı Sigma, süreçlerin performansını arttırmada modern ve etkin bir yapı olup, sağlık sistemlerinin de verimliliğinin arttırılmasını sağlar. Bu çalışmanın amacı hastanelerin acil bölümünde hastaların bekleme sürelerini kısaltarak hastaların ve çalışanların beklentilerini karşılamaktır. Kritik kalite faktörleri tanımlamak ve değer oluşturmayan faaliyetleri bulmada değer akış haritasını çizmek için 6 Sigma fazları;“Tanımlama, Ölçüm, Analiz, İyileştirme ve Kontrol”bu çalışmada Yalın prensiplerle paralel olarak uygulanmıştır. Ayrıca, balık kılçığı diyagramı israfa neden olan ana problemleri saptamak için kullanılmıştır. Kaizen ve beyin fırtınası ile uygulanabilir iyileştirmeler gerçekleştirilerek simülasyon modeli de iyileştirmede kullanılmıştır. Bu çalışmada 3 hasta türü ele alınmıştır: az şiddetli derecede teşhis ihtiyacı bulunan, az şiddetli derecede basit tedaviye ihtiyacı bulunan ve az şiddetli hastalar. Bu hasta türleri için olası bekleme süreleri sırasıyla: 12, 10 ve 60 dakikadır. Sonuç olarak, bu çalışma ile hasta bekleme süreleri az şiddetli derecede teşhis ihtiyacı bulunan hastalar (seviye 4 ve 5) için 16.05 dakikadan 12 dakikaya, az şiddetli derecede basit tedaviye ihtiyacı bulunan hastalar (seviye 4 ve 5) için 12.86 dakikadan 9.6 dakikaya ve az şiddetli hastalar (seviye 2 ve 3) için 86.14 dakikadan 60.15 dakikaya gelmiştir. Sürecin çevrim zamanı verimliliği sırasıyla %31 'den %42'ye , %32'den %43'e ve %53'den %63'e iyileştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Lean Six Sigma (LSS) is one of the latest and firmly established methodology which provide effective framework to improve the performance of the process and thus increase the efficiency in healthcare system. The objective of this study is to minimize length of stay (LOS) by patients at emergency department to satisfy the patients and medical staff expectations. The Six Sigma phases;“ define, measure, analyze, improve and control”, were applied in parallel with Lean principles to detect critical quality factors and diagram the value stream mapping to seek non-value added activities. Moreover, the fishbone diagram is used to analyze the root causes of waste. Appropriate improvements were generated based on kaizen philosophy and brainstorming coupled with simulation model. Three patient's families were considered in this study: less acute need diagnosis, less acute need simple surgical/medical procedures and low acute patients, and the aimed LOS expectations are 12, 10 and 60 minutes, respectively. As a result in this study the LOS has reduced from 16.05 to 12 minutes for less acute patients (level 4 and 5) need diagnosis, from 12.86 to 9.6 minutes for less acute patients (level 4 and 5) need simple surgical/medical procedures, and from 86.14 to 60.15 minutes for low acute patients (level 2 and 3). The Process Cycle Efficiency has increased from 31% to 42%, from 32% to 43%, and from 53% to 63%, respectively.