Tabakalı kompozit malzemelerde rijitlik ve dayanım optimizasyonu
Stiffness and strength optimization of laminated composite materials
  1. Tez No: 259535
  2. Yazar: KEZBAN BANU YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SOYKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada tabakalı kompozit plakların rijitlik ve dayanımı genetik algoritma yöntemiyle optimize edilmektedir. Bunun için klasik kompozit plak denklemleri ve laminasyon parametreleri kullanılarak elde edilen denklemler optimizasyon probleminde ele alınmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.Rijitlik optimizasyonu için kullanılan basit mesnetli kompozit plak, grafit-epoksiden oluşmuştur. Plağın 24 ve 48 tabakalı olması durumuna göre hesaplar yapılmıştır. Dayanım optimizasyonu için kullanılan kompozit plak cam-epoksiden oluşmuştur, 48 tabakalıdır ve farklı düzlem içi yüklere maruzdur. Tabaka açıları tasarım değişkeni olarak kabul edilmiştir. Ele alınan problemlerde çok fazla sayıda birbirine eşit global maksimumlar olup klasik yöntemlerle bütün konfigürasyonların bulunması zordur. Genetik algoritma yöntemi kullanılarak kompozit plağın rijitliğini ve dayanımını maksimize eden konfigürasyonlar ekonomik bir şekilde bulunmuştur. Ayrıca genel kompozit plak denklemleri ve laminasyon parametreleri denklemlerini kullanarak çalıştırılan algoritmaların birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları belirlenmiştir. Laminasyon parametreleri kullanılarak yapılan optimizasyon çalışmalarının klasik yönteme göre çok daha etkin olarak sonuçları bulduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the stiffness and strength of laminated composite plates are optimized by using the genetic algorithm. Therefore, in the optimization problem, classical composite plates equations and equations with lamination parameters are used and the results are compared.The simply supported composite plate used for stiffness optimization is made of graphite-epoxy. Studies are performed for a plate with 24 or 48 plies. The composite plate used for strength optimization is made of glass-epoxy and is exposed to different in-plane loads and has 48 plies. Ply angles are considered as design variables. In these problems, there are many equal global maxima and it is difficult to find all configurations by using classical methods. The optimal configurations for the stiffness and the strength of the composite plate are found by using genetic algorithm method economically. Furthermore, the results by the use of classical composite plate equations and by the equations with lamination parameters are compared, and for their effectiveness. The optimization studies that is performed by the use of lamination parameters find the results effectively.