Piridin birimleri içeren imin polimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of imine polymers containing pyridine units
  1. Tez No: 259593
  2. Yazar: SEVİL DABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
o-Vanilinin bazik ortamda yükseltgen olarak NaOCl kullanılarak oksidatif polikondenzasyon reaksiyonu ile oligo-orto-vanilin (OVAN) sentezlendi. OVAN ile 2-amino-5-brompiridin ve 2-amino-5-klorpiridinin aşılama tepkimesi sonucu oligo-[2-(5-brompiridin-2-il-imino)metil-6-metoksifenol] ve poli-[2-(5-klorpiridin-2-il-imino)metil-6-metoksifenol]'ün sentezi gerçekleştirildi. Piridin birimi içeren aminler ile salisilaldehit'in reaksiyonu sonucu elde edilen Schiff bazları ve bu Schiff bazlarından 2-[(5-brompiridin-2-il-imino)metil]fenol ile 2-[(5-klorpiridin-2-il-imino)metil]fenol'ün bakır(II) ve kobalt(II) tuzları ile oluşturdukları Schiff bazı-metal kompleksleri sentezlendi. Sentezlenen bileşiklerin yapı ve özellikleri çeşitli spektral ve elektrokimyasal yöntemler ile karakterize edildi. Sentezlenen tüm bileşiklerin termal özellikleri TGA-DTA-DSC analizleri ile belirlendi. Elde edilen oligomerlerin ve polimerin molekül ağırlığı SEC ölçümlerinden tayin edildi.
Özet (Çeviri)
Oligo-(ortho-vanillin) (OVAN) was synthesized via the oxidative polycondensation of ortho-vanillin in an aqueous alkaline medium. Then, oligo/polyphenol compounds were obtained by grafting 2-amino-5-bromopyridine and 2-amino-5-chloropyridine onto OVAN those have generate names of oligo-[2-(5-bromopyridine-2-yl-imino)methyl-6-methoxyphenol] and poly-[2-(5-chloropyridine-2-yl-imino)methyl-6-methoxyphenol], respectively. The Schiff bases of the amines those containing pyridine units were synthesized via condensation reaction of amines with salicylaldehyde. Then, 2-[(5-bromopyridine-2-yl-imino)methyl]phenol and 2-[(5-chloropyridine-2-yl-imino)methyl]phenol?s Schiff base-metal complexes were synthesized with Cu2+ and Co2+ metal salts. The products were characterized by spectral and electrochemical techniques. Thermal properties of compounds were determined by TGA-DTA-DSC analyses. The molecular weights of the oligomers and the polymer were calculated by SEC analyses.