Rüzgar enerji sistemleri ve uygulamaları
Wind power systems and applications
  1. Tez No: 259594
  2. Yazar: MUZAFFER YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÖZDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde, enerji gereksinimi hızla artarken, buna bağlı yoğun olarak kullanılan fosil yakıtlar da hızla tükenmektedir. Diğer yandan fosil yakıtlar ve nükleer enerji gibi, enerji kaynakları çevreye zarar vermektedir. Dolayısıyla rüzgâr, güneş, jeotermal gibi alternatif enerji kaynaklarının kullanımına her geçen gün ihtiyaç artmaktadır. Uygun hızda ve süreklilikte rüzgârın sürekli olduğu bölgelerde, rüzgâr enerjisi sürekliliği, verimliliği, elektriğe dönüştürülme kolaylığı gibi sebepler açısından alternatif enerji kaynakları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Ülkemizin enerji ihtiyacının büyük bölümü(yaklaşık %85 lik kısmı) ithal edilen fosil yakıtlardan sağlanmaktadır. Bu sebeple enerji kaynakları bakımından ülkemizin dışa bağımlılığının artmasının yanı sıra elde edilen enerjinin maliyeti de artmaktadır. Bu durum ışığında, ülkemizin büyük bölümünde sahip olduğu rüzgâr potansiyeli, rüzgâr enerjisinin ülkemiz açısından değerini arttırmaktadır. Bu çalışmada, özellikle elektrik enerjisinin ulaştırılamadığı veya elektrik iletme maliyetinin yüksek olduğu yerlerde enerji ihtiyacını karşılamak için rüzgâr türbininin tasarlanması, üretilmesi, yerinde kurulması ve üniversitemiz Terzioğlu yerleşkesinde bir pilot uygulama yapılması amaçlanmaktadır. Bu türbinin çok küçük rüzgâr hızlarında da elektrik elde edilebilmesi, aynı zamanda elektriği depolayabilmesi ve rüzgârın olmadığı veya kısmen kesildiği durumlarda da enerji gereksinimini giderebilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, while demand on energy has been rapidly increasing, resultantly the fossil fuels which are often used, have been rapidly decreases. On the other hand, energy resources such as fossil fuels, nuclear energy also have harmful effects on environment. Consequently, the requirement for the alternative energy resources, such as wind, solar, geothermal? increases on very passing day. Among the alternative energy resources, the wind energy is one of the primary alternatives, due to its continuity, efficiency and convenience for transforming to electricity, at the regions, where the wind blows at sufficient speeds and continuity. Most of the energy requirement of our country has been supplied by which is imported fossil fuels. As a result of this, not only energy dependence of our country to foreign countries increases but also the costs of supplied energy increases. In the light of this state, the wind potential that our country possesses at most of its regions, increases the worth of the wind energy for benefits of our country. The aim of this work is to design, produce and set up, a wind turbine at its place, for covering the requirement of energy, specially at the regions, where the electricity could not be transported or at the regions where, the price of transportation is quite high; and practicing a pilot application at Terzioğlu Campus. Additionally, besides the generation of electricity even at very low wind speeds, it is also aimed that the wind turbine could be able to supply the required energy, by the storage of electricity, when these is no wind or it is partially stopped.