Isparta /Eğirdir Hoyran Gölü civarında yayılış gösteren saz kedisi (Felis chaus Schereber, 1777) popülasyonları üzerine araştırmalar
Research on the populations of jungle cat (Felis chaus Scheberer, 1777) arond the sparking in Isparta/Egirdir Hoyran Lake
- Tez No: 472359
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YASİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Isparta/Eğirdir Hoyran gölü civarındaki saz kedisi (Felis chaus Schereber, 1777) popülasyonları üzerine araştırmalar isimli bu yüksek lisans çalışması Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü'nde gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmaları Isparta ili sınırları içinde Eğirdir Gölü'nün kuzey kısmında (Hoyran Gölü) yürütülmüştür. Çalışmadaki amaç saz kedisi popülasyonunu tespit etmektir. Arazi çalışmalarında yerel halk ile anket ve röportajlar teknikleri, habitat paylaşımı ve tercihi, spot ışıkla sayım ve fotokapan yöntemleri kullanılmıştır. 17 aylık süre zarfında 120 günlük arazi çalışması yapılmıştır. Araştırmada, oportunist yöntemi ile fotokapan örnekleme çalışması gerçekleştirilmiş ve fotokapan-markalama metodu kullanılarak alan içerisinde yayılış gösteren saz kedisi bireylerinin morfolojik özellikleri vasıtasıyla birey tespiti yapılmıştır. Arazi çalışmaları sonunda fotokapan görüntülerinden saz kedisi (F. chaus)'nin yoğunluk ve dağılımları, günlük, yıllık ve mevsimsel aktivite desenleri ve bölgede tespit edilen 7 farklı büyük memeli tür ile ilişkileri incelenmiş ve analizleri gerçekleştirilmiştir. Toplamda 193 istasyondan, 4403 fotokapan gün değerine ulaşılarak saz kedisine ait 83 adet fotokapan görüntüsü sağlanmıştır. Diğer memeli türlere ait ise, 2128 olmak üzere toplamda 2221 fotokapan kaydı elde edilmiştir. 32 kişi ile yapılan anket sonunda %78,1 oranında saz kedisinin ne yararı ne zararının olduğu ve geçmiş yıllara göre %37,5 azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Kelker hesaplaması ve Buckland Line Transekt Metoduna göre 23 birey, Seber metoduna göre 22 birey ve Capture2 bilgisayar programında analizlerinin yürütülmesi sonucunda Jackknife-M(h) modeline göre minimum 32 adet saz kedisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This graduate study, research on the populations of jungle cat (Felıs Chaus Scheberer, 1777) arond the sparking Isparta/Egirdir Hoyran, was conducted at Süleyman Demirel University Faculty of Forestry Department of Wildlife Ecology and Management. Field studies were carried out in the northern part of Eğirdir Lake (Hoyran Lake) within the borders of Isparta province. The aim of the study is to detect the population of the jungle cat. Surveys and interviews were made with the local people at the beginning of the field studies, habitat preference and using methods, spot light counting were done and finally, it has been carried out description studies of individials and population size and density. The 120-day field studies were carried out within a period of 17 months. In this study, using opportunist camera-traps method was carried out sampling work and using capture-recapture method is made to identify by morphological features of jungle cat individuals which spreads in the area. At the end of the field studies, jungle cats density and distribution, daily, annual and seasonal activity patterns and relationships with 7 different mammal species detected in the region were investigated and analyzed from camera-trap images. In total 193 stations, 4403 camera-trap day values were obtained. 83 belonging to jungle cat, 2128 belonging to other mammal species and 2221 camera-trap recordings were obtained in total. At the end of the survey with 32 people, 78.1% stated that neither the benefit nor the harm was caused by the jungle cat and by 37.5% stated that decreased compared to previous years. According to the Kelker calculation and the Buckland Line Transekt Method 23 individuals, Seber Method 22 individuals and the Jackknife-M (h) model, as a result of carrying out analyzes in the Capture2 computer program, a minimum of 32 individuals were detected.