Beton mukavemetinin betonarme donatı aderansının yorulmasına etkisi
Influence of strength of concrete to the adherence fatique in concrete reinforcement
  1. Tez No: 259641
  2. Yazar: ÖZCAN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ KILINÇ, YRD. DOÇ. DR. ORHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Aderans, betonun donatıya sıyrılmayacak şekilde tutunması olup, betonun basınç mukavemeti ile doğru orantılıdır.Aderansın kalıcılığı beton ile demirin ısıl genleşme katsayılarının yaklaşık eşit olmasıyla mümkündür. Ancak betonun boşluklu ve mukavemetinin düşük olması gibi etkilerin sonucunda korozyonla hızlı bir aderans kaybı olmaktadır. Bu bakımdan mekanik aderans oluşturabilmek için nervürlü donatı kullanımı da önem kazanmıştır.Son yıllarda büyük can ve mal kaybına sebep olan depremlerin ardından tekrarlı yüklerin etkisini azaltabilmek için betonarme donatısının cinsine ve aderans boyuna ilişkin değişikliklere gidilmiştir.Bu çalışmada değişken beton mukavemetleri için nervürlü donatı aderansında yorulma olup, olmadığı araştırılmıştır. Yapılan araştırmada farklı beton dayanımları için altışar adetten toplam 48 adet numune hazırlanarak, statik ve dinamik yorulma deneylerine tabi tutulmuştur.Her grup için hazırlanan 6 numuneden üçü statik sıyırma deneyine tabi tutulmuştur. Elde edilen yükün %90'ı diğer üç numuneye dinamik yük olarak uygulanmış olup, 100 yükleme - boşaltma sonrasında numuneler tekrar statik sıyrılma deneyine tabi tutulmuştur. Sonuçlar grafik ve çizelgeler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Adherence is a bond between steel and concrete without crip which is proportional to the strength of concrete.Durability of adherence is possible if thermal expansion constants of concrete and steel are almost equal. Because of lower density and strength of concrete corossion groves, due to the corossion adherance around the steel bars embaded in concrete become weaker. Use of deformed reinforcement becomes important to get mechanical adherence.There has been some changes in types of reinforcements and length of adherence to reduce effects of cyclic loads in earthquakes which causes many life and property losses.Whether there is or not a fatique in adherence of deformed reinforcement because of variable concrete strengths is investigated in this study. After the tests, for each different strength of concrete six samples are casted and totely 48 samples are prepared and these samples are tested in static and dynamic fatique experiments.3 of 6 samples prepared for each group of concrete strenght are tested under static load. 90 % of observed load is applied as dynamic load to other 3 samples of each group and 100 cyclic load applied then, samples are tested under static load again. Results are showed by graphs and charts.