Gazbeton yapı malzemesinin ısıl özelliklerinin mevcut standartlara göre deneysel olarak incelenmesi
Experimental examination of Gazbeton building material's thermal properties, conforming with current standards
- Tez No: 259642
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, gazbeton yapı elemanının, yürürlükteki Türk standartlarına göre ısı aktarım özelliklerinin ölçümü prosedürünün detaylarıyla ortaya konmasıdır. Bu bağlamda gazbeton yapı elemanının temel nitelikleri, ısıl aktarım özelliklerinin ölçümlerine dair metotlar ve konu ile ilgili standartlar kısaca tanıtılmıştır. Standartların incelenmesinden elde edilen ortak veriden gazbetonun, ısı akış sayacı ile ısıl aktarım özelliklerinin ısı akış sayacı ile ölçülmesine dair gerekli prosedür aşamaları özetlenmiştir. Temel referansı, TS ISO 8301 standardı teşkil etmektedir. Deney çalışması kapsamında, belirli bir yoğunluktaki gazbeton numunesinden çıkarılacak, ısıl aktarım özelliklerini temsil eden, en küçük deney parçası kalınlığı, standart yönergelerine uygun olarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The basic issue of this study is, to explain the thermal transfer properties measurement procedure of aerated concrete with heat flow meter apparatus conforming with current Turkish standards. In this context, basic specification of aerated concrete building material, thermal transfer properties measurement methods and related Turkish standarts has been introduced briefly . Procedure steps for measuring aerated concrete?s thermal transfer properties with heat flow meter introduced with datas obtained by standards.The basic referance is TS ISO 8301. The minimum thickness which is suitable for determining thermal transfer properties of a known density aerated concrete, has been investigated with the experimental works, by following instructions of the standard.