Simav ovası (eski Simav gölü-Simav) rehabilitasyon çalışmaları
Rehabilitation studies of Simav lowland (old Simav lake-Simav)
  1. Tez No: 259705
  2. Yazar: FATİH İLHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NÜKET AKANIL BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, 50 yıl önce kurutulan Simav Gölü (Kütahya)'nün sulak alan fonksiyonlarındaki değişiklikler ve gölün restorasyonunda takip edilecek yöntemler ortaya konulmuştur. Elde edilen verilere göre Lemna trifolia L. (%70,7) başta olmak üzere Alisma plantago-aquatica L., Carex acuta L., Cynodon dactylon L., Epilobium hirsutum L., Iris pseudacorus L., Polygonum aviculare L., Polygonum hydropiper L., Ranunculus repens L., Ranunculus specius L. ve Veronica anagallis-aquatica L. türlerine ait tohumların varlığı göl arazisinde tespit edilmiştir. Ayrıca göl arazisini besleyen su kaynaklarının su kalitesinin, Su Kalitesi Kontrolü Yönetmeliği'ne göre IV. Kalite olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, a-) Simav Gölü'nün sulak alan olarak fonksiyonlarının sürdüğü ve b-) gelecekte yapılması planlanan rehabilitasyon çalışmalarının olumlu sonuçlanabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, changes in functions of Simav Lake (Kütahya) as a wetland and methods that will be used in restoration of the lake were determined. According to the data, seeds of Lemna trifolia L. (%70,7), Alisma plantago-aquatica L., Carex acuta L., Cynodon dactylon L., Epilobium hirsutum L., Iris pseudacorus L., Polygonum aviculare L., Polygonum hydropiper L., Ranunculus repens L.,Ranunculus specius L. and Veronica anagallis-aquatica L. were identified in seed bank study of Simav Lake. It was also determined that water quality of the wetland was IVth Class according to The Regulation of Water Pollution Control. In conclusion, a-) Simav Lake is still functioning as a wetland and b-) the complete success may occure in restoration project of Simav Lake.