Emet Espey Bor Tesisi ince gölet atıklarının kolon flotasyonu ile zenginleştirilebilirliğinin araştırılması
Research about enrichment of fine tailings with flotation column in Emet Espey Boron Plant
  1. Tez No: 259707
  2. Yazar: OSMAN ÖNER TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Eti Bor A.Ş. Emet Bor İşletmesi Espey konsantratör tesisi ince bor artıkları (-3 mm) artık barajında depolanmaktadır. Her geçen gün dolmakta olan baraj, çevre görüntüsü ve kirliliği açısından sorun olmakta, ayrıca işletme giderlerine olumsuz etki yaratmaktadır. Barajdaki artığın B2O3 içeriği oldukça yüksek olup, yaklaşık %26,33'tür. Bu kaybın yeniden ekonomiye kazandırılması için uygun zenginleştirme yönteminin veya yöntemlerinin belirlenmesine ihtiyaç vardır. Bu artıkların kazanılması ile yukarıda belirtilen olumsuz etkileri de en aza inecektir. Bu çalışmada; Artık barajında bulunan bor minerallerini kazanabilmek amacıyla kolon flotasyon yöntemi deneysel olarak araştırılmıştır.Çalışmada ilk önce yapılan mekanik + kimyasal dağıtma + sınıflandırma çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre +150 ?m boyut grubunda %42,2 B2O3 tenörlü konsantre %68,68 verim ile elde edilmiştir. Bu boyut grubunun altında ise istenilen verim ve tenör değerlerine ulaşılamadığından dolayı ikinci aşamada, -150 ?m boyut altı grubuna ince tanelerin flotasyonunda uygulama alanı olan klasik flotasyon kolonu kullanılmıştır. Deneylerde 38 ?m boyutunun altı şlamın olumsuz etkisi nedeniyle uzaklaştırılmıştır. Uygun flotasyon koşullarını belirleyebilmek amacıyla; toplayıcı ve köpürtücü dozajı, yüzeysel artık hızı, yüzeysel hava hızı, yüzeysel yıkama suyu hızı, yüzeysel besleme hızı, bias faktörü, katı oranı ve şlam etkisi gibi faktörlerin verim ve tenöre etkileri araştırılmıştır. Belirlenen uygun flotasyon şartları sonucunda flotasyona beslemeye göre %99,86 verimle %45,9 B2O3 tenörlü konsantre elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fine boron tailings (-3mm) has been stored in waste pool in the Eti Bor A.Ş. Emet Bor Espey Concentrator. This waste pool , being filled day by day, creates problems consisted with environmental view and pollution and they also have a negative impact on operational costs. In this waste pool, B2O3 content has a high percentage like 26,33 %. For the aim of minimizing this loss and gain it from the econmical aspects, an appropriate enrichment method is needed to be determined. Consequently, these negative impacts will be reduced by gaining this tailings. In this study, for solving boron enrichment problem in waste pools, two gradual enrichment methods have been designed and experimentally studied.According to results of the study which involves mechanical admixture, chemical dispensation, classifacation in the fraction of +150 ?m, a concentration with the grade of 42,2 % B2O3 has been achieved with 68,68 % efficiency. Column flotation experiments have been applied to -150µm size because of the failure in the expreriments under these fractions and there could not get any appropriate economical enrichment value in the concentration grades. Consequently, in the second stage, flotation method has been applied to -150µm size fraction and in flotation experiments, Flotation Column, which has high performance on fine boron residues, has been used. In the experiments, fractions of -38 µm size are removed because of the negative effects of the shudge. For finding appropriate flotation conditions, collector and frothing material dosage, superficial tailing rate, superficial air rate, superficial wash water rate, bias factor, solid ratio and shudge effect factors? effects on efficiency and grade have been searched. In appropriate flotation conditions, the concentration with the grade of 45,9 % B2O3 has been procured with of efficiency of 99,86 % .