Bir kömür işletmesinde üretim verimliliğin arttırılması
Increasing production efficiency in a coal company
  1. Tez No: 259720
  2. Yazar: SONER AKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ AKÇAKOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, özel sektöre ait bir kömür işletmesinde gerçekleştirilen iyileştirme çalışmasının karar verme aşamasından itibaren tüm uygulama safhaları değerlendirilmiştir.Öncelikle, iyileştirme süresi öncesinde ilk aşamalardaki, tek tüze, verimsiz, teknolojik olanaklardan yararlanmadan yapılan üretim süreci ve seviyesinin düşüklüğü ortaya konulmuştur. Daha sonra, işletmede iyileştirmeye dönük olarak yapılan doğru işler neticesinde ürün kalitesi ve üretim düzeylerindeki artışlar incelenmiştir. Örneğin iyileştirme süreci öncesinde m2'den 900 kg satılabilir kömür üretimi yapılırken, sonradan yapılan iyileştirme çalışmaları ile bu rakam 4.000 kg düzeyine kadar çıkmıştır. Sonuçta bu sürekli iyileştirme anlayışı işletmede uygulana gelen bir metot olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, improvement works carried out at a private coal mining company starting with the decision making process throughout the entire implementation has been evaluated.The first the part of this document reveals the reduced efficiency and quality levels while use of technological recourses is lacking from the production process. Then as a result of the improvement works the increasing quality of produced coal and efficiency of production are examined. For example, before the improvement works take place in the facility, 900 kg m2 of ?sellable? coal can be produced per square meter, with subsequent improvement efforts, this figure is increased to the level of 4000 kg. As a result, the act of continuous improvement became a ?method? in the company.