Tahribatsız test yöntemleri ile beton kalitesinin denetimi
Control of concrete quality with non-destructive test methods
- Tez No: 259719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada iki farklı agrega granülometrisi ve 4 farklı w/c (su/çimento) oranı kullanılarak beton numuneler hazırlanmıştır. Deneylerde kullanılan agrega granülometrisi, A16 ve B16 olan 2 farklı agrega granülometrisidir. Kullanılan w/c oranı ise 0,60, 0,65, 0,70, 0,75 olarak seçilmiştir. Her bir w/c oranında 7, 28, 60 ve 90 günlük beton silindir ve küp numuneler hazırlanmıştır. A16 granülometri eğrisine uygun, 4 farklı w/c oranında (0,60, 0,65, 0,70 ve 0,75) ve 4 farklı beton yaşında (7, 28, 60 ve 90 gün ) 16 grup ve B16 granülometri eğrisine uygun, 4 farklı w/c oranında (0,60, 0,65, 0,70 ve 0,75) ve 4 farklı beton yaşında (7, 28, 60 ve 90 gün ) 16 grup olmak üzere toplam 32 grup karışım hazırlanmıştır. Her bir grup 4 adet 150 mm boyutlu standart küp ve 7 adet 150x300 mm boyutlu standart silindirden olmak üzere toplam 11 adet numuneden oluşmaktadır. Küp ve silindir numuneler, kırılma yaşı olan 7, 28, 60 ve 90 olan günlerde kür havuzundan çıkartılmış, numuneler üzerinde gerekli UPV ve test çekici ölçümleri yapıldıktan sonra preste kırılmış ve kırılma yükleri kaydedilmiştir. Basınç dayanımları ile UPV arasında, basınç dayanımları ile test çekici değerleri arasında, silindir yarma dayanımları ile UPV arasında ve silindir yarma dayanımları ile test çekici değerleri arasındaki ilişkiler incelenmiş ve regresyon analizleri yapılmıştır. Bu analizler sonucu w/c oranı ve beton yaşı için regresyon denklemleri çıkartılmıştır.Basınç dayanımları ve silindir yarma dayanımları ile UPV arasındaki ilişkinin test çekicine göre daha doğrusal bir davranış gösterdiği belirlenmiştir. Gerçeğe daha yakın sonuçlar elde etmek için, UPV ve test çekici yöntemlerinin birlikte kullanılmasının daha doğru olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study concrete specimens were prepaired using two different aggregate gradings and four different w/c (water/cement) ratios. Two different aggregate gradings named A16 and B16 were used in the tests. w/c ratios were selected as 0,60 , 0,65 , 0,70 , 0,75. Concrete cylinder and cube specimens were prepaired at the age of 7, 28, 60 and 90 days for each w/c ratio. A total of 32 groups of mixes were prepaired for which 16 group of mixes fitting to A16 grading curve for four different w/c ratios (0,60 , 0,65 , 0,70 and 0,75) and four different ages (7, 28, 60 and 90 days) and, 16 group of mixes fitting to B16 grading curve for four different w/c ratios (0,60 , 0,65 , 0,70 and 0,75) and four different ages (7, 28, 60 and 90 days). Each group consists of eleven specimens namely, four 150 mm standard cubes and seven standard cylinders in dimensions of 150 x 300 mm. Cube and cylinder specimens were cured in the water tank and they were taken from curing tank at the failure age of 7, 28, 60 and 90 days. After UPV and Schmidt hammer measurements on specimens, they were loaded to failure and their failure loads were recorded. Relationships between compressive strengths with UPV, compressive strengths with Schmidt hammer, cylinder splitting strengths with UPV, cylinder splitting strengths with Schmidt hammer were examined, respectively and regression analyses were made. As a results of these analyses regressions equations were obtained for w/c ratio and concrete age, respectively.It is found that the relationships between compressive strengths and cylinder splitting strengths with UPV have more linear behaviour than Schmidt hammer. It is concluded that using UPV and Schmidt hammer methods together is essential for more realistic results.