Proteozom inhibitörü PS-341 ve HSP70 inhibitörü quercetinin B16F10 hücre kültürüne etkileri
Effects of proteasome inhibitor PS-341 and HSP70 inhibitor quercetin in B16F10 cell line
- Tez No: 259737
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZMİ YERLİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, günümüzde kanser tedavisinde kullanılan proteozom inhibitörlerinden PS-341'in, Hsp70 inhibitörü quercetin'in ve PS-341 + quercetin kombinasyonlarının B16F10 melenoma kanser hücresi üzerindeki morfolojik ve sitotoksik etkileri araştırılmıştır. Çalışmamızda, B16F10 melenoma kanser hücreleri farklı konsantrasyonlarda PS-341 (1 nM, 10 nM, 50 nM, 100 nM, 1 µM ve 10 µM) ve quercetin (100 nM, 1 µM, 10 µM, 50 µM, 100 µM ve 200 µM) ile 24 saat süresince muamele edildiğinde, PS-341 muameleli hücrelerde 10 nM ve üzerindeki konsantrasyonlarda, quercetin muameleli hücrelerde ise 50 µM ve üzeri konsantrasyonlarda Apoptotik anlam içeren morfolojik değişiklikler tespit edilmiştir. Daha sonra MTT testi kullanılarak hücrelerin % sağkalım grafikleri çıkarılarak IC50 değerleri hesaplandı. Bu çalışmaya göre B16F10 hücrelerinde PS-341 IC50 değeri 1.3 nM, quercetin IC50 değeri ise 45 ?M olarak tespit edilmiştir. Ayrıca, PS-341 ve quercetin ortak kombinasyonunun yeni bir kanser tedavisi geliştirmede etkili olup-olmayacağı araştırılmıştır. DMSO (kontrol), 10nM PS-341, 45µM quercetin ve 10 nM PS-341 + 45 µM quercetin konsantrasyonları ile B16F10 hücrelerinin 24 saat muamelesi sonucunda çıkan % sağkalım değerleri kontrol grubu ve diğer gruplar kendi aralarında karşılaştırılmıştır. Ayrıca, DMSO (kontrol), 100 nM PS-341, quercetin (50 µM veya 100 µM), 100 nM PS-341 + 50 µM quercetin ve 100 nM PS-341 + 100 µM quercetin konsantrasyonları ile hücreler 24 saat muamele edilmiştir. Bu sonuçlar ışığında, tek başına uygulanan inhibitörler veya kombine inhibitör grubu kontrol grubuna kıyasla istatistiki olarak farklı olmasına rağmen kombine muamele tek başına uygulanan ilaç gruplarından istatistiki olarak farklı çıkmamıştır. Bu sonuçlar, PS-341 ve quercetin ortak kombinasyonunun kanser tedavisinde ilaçların yalnız kullanımından daha etkili olmayacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the morphological and cytotoxic of effects of the proteasome inhibitor PS-341, currently being used in cancer treatment, Hsp70 inhibitor quercetin and of PS-341 + quercetin combination were investigated in B16F10 melanoma cancer cell line. In our study, when different concentrations of PS-341 (1 nM, 10 nM, 50 nM, 100 nM, 1 µM and 10 µM) and quercetin (100 nM, 1 µM, 10 µM, 50 µM, 100 µM and 200 µM) were applied to B16F10 melanoma cancer cells, morphological changes were observed in PS-341-treated cells with 10 nM and higher concentrations and in quercetin-treated cells with 50 ?M and higher concentrations. Afterwards, MTT test was used to obtain % viability and then IC50 values were calculated. According to this study, the IC50 value of PS-341 was 1.3 nM and that of quercetin was 45 ?M in B16F10 cells. After these studies, PS-341 and quercetin combination was investigated to determine if a potentially novel combination therapy could be developed. Therfore, B16F10 cells were treated with DMSO (control), 10 nM PS-341, 45 ?M quercetin and 10 nM PS-341 + 45 ?M quercetin concentrations for 24 h and % viability results were compared to control and with each other. In addition, treatment of cells with DMSO (control), 100 nM PS-341, quercetin (50 ?M or 100 ?M), 100 nM PS-341 + 50 ?M quercetin or 100 nM PS-341 + 100 ?M quercetin concentrations for 24 h verified the above results. In light of these results, although singly applied inhibitor groups or combined treatment group were statistically different as compared to control, combined treatment was not statistically different than the single agent treatment. These results show that PS-341 and quercetin combination may not be more effective than the single inhibitor treatments.