Bir plastik fabrikası kurulumunun teknik ve ekonomik olarak irdelenmesi
Technical and economical examination of a plastic plant assembly
- Tez No: 259740
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Toplumların kalkınmasında en önemli parametrelerden biri olan enerjinin, temiz, ekonomik, sürekli ve kesintisiz bir şekilde, güvenilir bir arz sistemiyle karşılanması tüm ülkelerin gündeminde olan bir konudur. Gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye'nin enerji tüketimi açısından günümüzdeki durumu dünya ortalamasının üzerindedir. Sanayi yatırımlarının da hız kazandığı günümüzde özellikle teşvik kapsamına giren bölgelerde yeni yatırımlar gözlenmektedir.Günümüz sanayisinde üretilen ürünlerde sağlık, çevresel etkiler ve maliyet analizleri ön planda tutulmaktadır. Bu da yatırımcıları daha rekabetçi ortamlarda üretime zorlamakta ve yeni mamuller arayışına itmektedir. Bu anlamda da son yıllarda cam ve metalin yerini doldurmaya başlayan polimer mamuller popülerleşmiştir.Bu çalışmada, ülkemizde enerji kaynaklarının elektrik üretiminde kullanımı, sanayimizde elektrik enerjisinin kullanım payları ile plastik sektöründe Türkiye ve dünyada üretim - tüketim dengeleri incelenmiş, ülkemizin plastik sektöründeki yeri, kullanılan teknolojiler ve ülkemiz plastik sektöründeki özgül enerji değerleri bulunmuş, sonuçta Kütahya ilinde örnek bir plastik fabrikasının kurulumu ile ilgili teknik ve mali fizibilite yapılarak özgül enerji değeri kıyaslanmıştır. Nihayet yatırımın faydalı olup olmayacağı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the most important parameters for development of the nations. The provision of energy in an economic, environment friendly, sustainable, continuous and reliable way is a docket topic all over the world. As a developing country, Turkey has a situation over average of the world in the view point of the energy consumption. Since the energy input cost is high, it must be used economically. With special discounts in taxes in some territories of Turkey, industry has gained a high velocity.Health, environmental effects and cost are the key parameters of the products of modern industry. Thus, the investors are to produce in highly challenging situations and discover the new ways of producing according to the key parameters. So polymer products became popular in modern world, taking place of metal and glass.In this study, energy resources of our land Turkey, their percentage in electricity were argued, plastic industry and supply-demand temperance?s all over the world and Turkey were studied. Finally an example of plastic plant feasibility in Kütahya city was examined technically and by cost. Then it's decided whether the investment is feasible or not.