Simplisel çözülmeler
Simplicial resolutions
- Tez No: 259741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ULUALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tezde serbest simplisel çözülmeler kavramının değişmeli cebirler üzerinde bazı cebirsel modellere uygulanması incelenecektir. Serbest çaprazlanmış modüllerin oluşturulmasına benzer bir yol kullanarak ilk olarak değişmeli cebirler üzerinde serbest nil(n)-modül yapısının kuruluşunu vereceğiz. Daha sonra serbest 2-çaprazlanmış modüllerin oluşturulmasından yararlanarak değişmeli cebirler üzerinde braided çaprazlanmış modülün serbestlik şartlarını inceleyeceğiz. Değimeli cebirler üzerinde braided çaprazlanmış modüller kategorisinin, Moore kompleksinin boyutu ? 2 olan indirgenmiş simplisel cebirler kategorisine denk olduğu gösterilecek ve bu denklikten ve simplisel çözülmelerden yararlanılarak serbest braided çaprazlanmış modül kavramı oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we give the notion of braided crossed module of commutative algebras and we will show that the category of braided crossed modules is equivalent to that of reduced simplicial algebras with Moore complex of length 2. By using this equivalence and a free simplicial resolution of a commutative k-algebra, we give the construction of a totally free braided crossed module. Before of these constructions, we will mention some informations about simplicial resolution and we will give some application of a simplicial resolution.