Farklı su derinliklerinin çeltik verimine etkisi
Effect of different irrigation water depth to rice yield
- Tez No: 259760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma, Orta Karadeniz bölgesinde, Samsun, Çarşamba ovasında gerçekleştirilmiştir. Uzunluğu 3.0 m, genişliği 2.10 m ve deniz seviyesinden yaklaşık 5.00 m yükseklikte bir alanda yapılmıştır. Araştırma yerinin üzeri lizimetrelerdeki su seviyelerini sabit tutmak amacıyla yağışlardan etkilenmemesi için kapatılmıştır. Deneme arazisinin genel konumu 41 14' Kuzey enlemi, 36 25' Doğu boylamında yer almaktadır.Farklı su derinliklerinin çeltik bitkisine olan etkilerini gözlemlemek amacıyla beş farklı konuda çalışılmıştır. Sulama konuları; A: 3 cm su derinliği, B: 6 cm su derinliği, C: 9 cm su derinliği, D: 12 cm su derinliği, E: 15 cm su derinliği sabit tutulmuş; sulamalar günlük olarak yapılmıştır. Çalışma 2 yıl üst üste aynı koşullar altında gerçekleştirilmiştir. Denemede uygulanan aylık su miktarı yetişme sezonunda en düşük ve en yüksek değerler 2008 yılında 59.0 mm ile 373.3 mm arasında değişmiştir. 2009 yılında ise ortalama kullanılan su miktarı 63.6 ile 290.4 mm arasında değişmiştir. Çalışmada farklı sulama derinliklerine karşılık saptanan verim etmenleri istatistiksel olarak incelenmiştir.Araştırma sonuçlarına göre çeltik bitkisinde uygulanan su derinliği 9 cm. altında (3 ve 6 cm) olduğunda salkım sayısında ve verimde azalmalar, boş tane sayısında ise artmaya neden olmuştur. Su derinliği yüksek olan 9, 12 ve 15 cm üzerindeki durumlarda verim artışı gözlenmiştir. Bu sonuçlarla çeltikte uygun göllendirme su derinliği 9 cm olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to observe effect of different irrigation water depth to rice yield. Experiment was conducted at Çarşamba Plain, in Samsun at Central Black Sea region. Experiment planted was 3.0 m length, 2.10 m width and almost 5.00 m high from sea level. The data were collected from lysimeters that land covered by plastic material, because of keeps lysimeters water depth constant. The general location of the experiment land was 41 14 ? North latitude, 36 25 ? East longitude.Five different water depths observed for effect on rice plants. Irrigation treatments were; A: 3 cm water depth, B: 6 cm water depth, C: 9 cm water depth, D: 12 cm water depth, E: 15 cm water depth. Irrigation intervals were on a daily basis for all treatments. The data were collected for two years with same conditions. According to results, Amount of monthly applied water for growing seasons was, in 2008 the lowest and highest values were 59.0 and 373.3 mm. In 2009, the average amounts of applied water were varied between 63.6 and 290.4 mm. Response to different water depth to identified yield factors statistically examined.According to the results; the treatments of water depth less that 9 cm which are 3 and 6 cm applied in rice plants shows that decreased number of the clusters and yield and also increased number of empty grains. But high water depth such as 9, 12 and 15 cm shows that the yields were increased. As the results for rice, the paddy irrigation water depth 9 cm is appropriate.