Numerical investigation of a DC glow discharge in an argon gas: Two-component plasma model
Doğru akım ışıltılı deşarj özelliklerinin numerik araştırılması: İki bileşenli plazma model
- Tez No: 259809
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSMAİL RAFATOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde argon gazındaki doğru akım, düşük basınç ışıltılı deşarjın bir ve iki boyuttaki nümerikmodellemesi incelenecektir. Gaz deşarjını difüzyon sürüklenme teorisi ile açıklayan ve elektronve iyon süreklilik eşitliklerinin yanında Elektrik alan için Poisson eşitliğini içeren ikibileşenli akışkan modeli şekillendirilmiştir. Nümerik metod olarak kontrol hacim tekniğikullanılmıştır. Hesaplamalar MATLAB programı ile yapılmıştır. Sonuçlar ışıltılı deşarjınklasik teorisi ve mevcut deneysel verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with a one and two dimensional numerical modeling of a low-pressureDC glow discharge in argon gas. We develop two-component fluid model which uses thediffusion-drift theory for the gas discharge plasma and consists of continuity equations forelectrons and ions, as well as Poisson equation for electric field. Numerical method is basedon the control volume technique. Calculations are carried out in MATLAB environment.Computed results are compared with the classic theory of glow discharges and available experimentaldata.