Beylerbeyi ve Çengelköy küçük ahşap sivil mimarlık örneklerinde taşıyıcı sistem oluşumu üzerine bir araştırma
The research on formations of small wooden framed houses at Beylerbeyi and Çengelköy
- Tez No: 259810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN Ş. BİNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İstanbul'un ahşap sivil mimarlık örneklerinde, taşıyıcı sistem çözümlemelerine yönelik kapsamlı bir çalışma yapılmamış olması, tezin çıkış noktasını oluşturmuştur. Kentin geneli için yapılacak çalışmaların bir parçasını teşkil eden bu araştırma, Boğazköylerinden Beylerbeyi ve Çengelköy'ü kapsamaktadır.İstanbul ve Boğaziçi'nde ahşap yapım geleneğinin zaman içerisindeki dönüşümü incelenmiş, ahşap malzemenin kendine has özellikleri, geleneksel olarak ahşap malzemenin elde edilme ve üretilme yöntemleri ve yapım aşamaları araştırılmıştır.Bölgede yapılan taşıyıcı sistem analizlerinin ardından, ahşap taşıyıcı sisteme sahip, oda genişlikleri en fazla 4,5?5,5 metre aralığında olan konutlarda, taşıyıcı sistemi oluşturan elemanlara ve bu elemanlarla oluşturulan kurguya yönelik ölçüler alınmıştır.Beylerbeyi ve Çengelköy bölgelerinde, taşıyıcı sistemine yönelik veri alınabilen ahşap sivil mimarlık örnekleri çizime geçirilmiş, bölgenin zaman içerisindeki yerleşim aşamaları, yerel olarak uygulanan ahşap yapım teknikleri, yapılarda kullanılan elemanların standartlarına ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The structural systems of wooden civil architecture have not being done a comprehensive study as now, is formed the starting point. This study whıch is the part of the researchs of the general Cıty contains Cengelköy and Beylerbeyi of the Bosphorus villages.The wooden construction tradition?s transformations over time has been searched. Unique characteristics, obtainıng and production methods and the stages of manufecture for the wooden material have been searched.After analysis of structural systems in the region, in the houses whıch have the rooms widths with a maximum range of 4,5-5,5 meters, the elements of the structural systems and system frames have been measured.In the Beylerbeyi and Çengelköy regions, construction systems that can be taken for the data examples of civil wooden architecture has been drawn. The residental stages of the region over time,vernaculer wooden construction techniques and the elements used in the standard has been trying to reach.