Sanitaryware üretiminde tasarımdan kaynaklanan bazı problemler
Some problems between desing and production in sanitaryware
- Tez No: 259823
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Teknolojik olanakların ve üretim yöntemlerinin sınırlı olması durumunda tasarımcı bu olanaklar çerçevesinde bir biçim tasarlamak zorundadır. Üretilmek istenen biçimi verebilecek teknolojik imkanların sağlanması durumunda tasarımcı tasarım-üretim yöntemi uygunluğunu en doğru biçimde sağlamak durumundadır. Hangi durumda olursa olsun tasarımcının kesin bir sonuca ulaşabilmesi için yeterli teknolojik ve üretim bilgisine sahip olması gerekmektedir.Bu çalışmada sanitaryware üretiminde tasarımdan kaynaklanan bazı problemler araştırılmış ve ürünlerin üretimi esnasında üretim proseslerinde meydana gelen hatalar incelenmiştir.Sonuç olarak; iyi bir tasarımcı bir ürünü tasarlamadan önce üretim aşamalarını da iyi bilen ve düşünen bir tasarımcı olmalıdır. Aksi halde üretimi zor olan bir ürünün tasarlanabilir ve beraberinde artan bir maliyet ve verimsizlik söz konusu olabilir. Bu da, tasarlanan ürünün hiçbir zaman üretilemeyeceği anlamına gelebilir.
Özet (Çeviri)
If the technological opportunities and manufacturing technics are insufficent, designer must stay under limitations and designs his patterns or models. When the technological equipments and methods provided, the relevance between designing and manufacturing technics must be evaluated correctly. In any case, if the designer wants to reach a certain result, he must have enough technological information.In this study, you will be able to see a research in the relevance between Designing & Manufacturing in sanitary ware products and the defects and problems in manufacturing processes.As a result, a good designer not only designs a model, but also experienced about the manufacturing technics. If there will be high level of difficulties during manufacturing, it means increasing costs and inefficiency that a product will never be manufactured.