Hızlı pişirim yöntemiyle sağlık gereçleri üretimi
The Production of sanitarware with fast firing process
  1. Tez No: 46408
  2. Yazar: EROL GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERDAR ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
BÖLÜM 1. GİRİŞ Seramik sağlık gereçleri, kil, kaolen, feldispat ve kuvars gibi maddelerin su ile çeşitli oranlarda karıştırılması, döküm yoluyla şekillendirilmesi, sırlanması ve pişirilmesi suretiyle elde edilen sert seramik ürünler olarak tanımlanabilir. Hijyenik bir sağlık gerecinin su emmesinin %0.5'den az olması gerekmektedir. Sağlık gereçlerinin döküm yöntemiyle şekillendirilmesinde en önemli aşamayı şekillendirmede kullanılacak olan döküm çamurunun hazırlanması oluşturur. İyi bir döküm çamuru hazırlamak için çamur özelliklerinin tespiti ve ayarlanması gerekir. Sağlık gereçleri üretiminde en önemli aşama pişirmedir. Çünkü üretim prosesinin hızı pişirme hızı ile orantılıdır. Hızlı pişirim işlemi, sağlık gereçlerinde önemli bir teknolojik gelişme olarak nitelendirilebilir. Hızlı pişirim ile daha az enerji tüketimi ve hassas camlaşma işleminin kontrolü sonucunda optimum kalite elde edilir. Bu çalışmanın amacı, sağlık gereçleri üretiminde üretim hızını kontrol eden pişirme süresini kısaltmaktır. Bunun için çeşitli bünye ve sır reçeteleri hazırlanmış ve kısa pişirim uygulamalarında denenmiştir.
Özet (Çeviri)
According to firing regime of 8-hour : When the feldspar was decreased in the formulations, total shrinkage, dry strength and deformation was decreased, but water absorption was increased. Wollastonite and talc additives resulted in a sharp increase in vitrification rate but alumina a slow increase. Because alumina is more refractive than wollastonite and talc. Comparing 22-hour and 12-hour firing regimes : 12-hour firing regime's temperature is higher than 22-hour so sintering rate is high. The higher temperature the increasing liquid phase. Also, total shrinkage and deformation was increased, and water absorption was decreased. Comparing 12-hour and 8-hour firing regimes : When the higher temperature resulted in an increase in total shrinkage and deformation, and a decrease in water absorption. In this study, the body and glaze formulations were developed for 8-hour firing regime in the shuttle kiln. Properties required from a sanitaryware body should be, dry strength min. 28 kg/cm2, total shrinkage 11.0+0.5%, water absorption max. 0,5%, deformation 40+ 2 mm. Taking these figures into consideration, for the 8-hour firing regime, this formulations is suitable for the optimum fast firing formulation. Sanitarywares are fired with the roller kiln in the ceramic industry, but this study was made shuttle kiln. Therefore, this formulations apply to roller kiln but kiln conditions must not forget. X1UBÖLÜM 1. GİRİŞ Seramik sağlık gereçleri, kil, kaolen, feldispat ve kuvars gibi maddelerin su ile çeşitli oranlarda karıştırılması, döküm yoluyla şekillendirilmesi, sırlanması ve pişirilmesi suretiyle elde edilen sert seramik ürünler olarak tanımlanabilir. Hijyenik bir sağlık gerecinin su emmesinin %0.5'den az olması gerekmektedir. Sağlık gereçlerinin döküm yöntemiyle şekillendirilmesinde en önemli aşamayı şekillendirmede kullanılacak olan döküm çamurunun hazırlanması oluşturur. İyi bir döküm çamuru hazırlamak için çamur özelliklerinin tespiti ve ayarlanması gerekir. Sağlık gereçleri üretiminde en önemli aşama pişirmedir. Çünkü üretim prosesinin hızı pişirme hızı ile orantılıdır. Hızlı pişirim işlemi, sağlık gereçlerinde önemli bir teknolojik gelişme olarak nitelendirilebilir. Hızlı pişirim ile daha az enerji tüketimi ve hassas camlaşma işleminin kontrolü sonucunda optimum kalite elde edilir. Bu çalışmanın amacı, sağlık gereçleri üretiminde üretim hızını kontrol eden pişirme süresini kısaltmaktır. Bunun için çeşitli bünye ve sır reçeteleri hazırlanmış ve kısa pişirim uygulamalarında denenmiştir.According to firing regime of 8-hour : When the feldspar was decreased in the formulations, total shrinkage, dry strength and deformation was decreased, but water absorption was increased. Wollastonite and talc additives resulted in a sharp increase in vitrification rate but alumina a slow increase. Because alumina is more refractive than wollastonite and talc. Comparing 22-hour and 12-hour firing regimes : 12-hour firing regime's temperature is higher than 22-hour so sintering rate is high. The higher temperature the increasing liquid phase. Also, total shrinkage and deformation was increased, and water absorption was decreased. Comparing 12-hour and 8-hour firing regimes : When the higher temperature resulted in an increase in total shrinkage and deformation, and a decrease in water absorption. In this study, the body and glaze formulations were developed for 8-hour firing regime in the shuttle kiln. Properties required from a sanitaryware body should be, dry strength min. 28 kg/cm2, total shrinkage 11.0+0.5%, water absorption max. 0,5%, deformation 40+ 2 mm. Taking these figures into consideration, for the 8-hour firing regime, this formulations is suitable for the optimum fast firing formulation. Sanitarywares are fired with the roller kiln in the ceramic industry, but this study was made shuttle kiln. Therefore, this formulations apply to roller kiln but kiln conditions must not forget. X1UBÖLÜM 1. GİRİŞ Seramik sağlık gereçleri, kil, kaolen, feldispat ve kuvars gibi maddelerin su ile çeşitli oranlarda karıştırılması, döküm yoluyla şekillendirilmesi, sırlanması ve pişirilmesi suretiyle elde edilen sert seramik ürünler olarak tanımlanabilir. Hijyenik bir sağlık gerecinin su emmesinin %0.5'den az olması gerekmektedir. Sağlık gereçlerinin döküm yöntemiyle şekillendirilmesinde en önemli aşamayı şekillendirmede kullanılacak olan döküm çamurunun hazırlanması oluşturur. İyi bir döküm çamuru hazırlamak için çamur özelliklerinin tespiti ve ayarlanması gerekir. Sağlık gereçleri üretiminde en önemli aşama pişirmedir. Çünkü üretim prosesinin hızı pişirme hızı ile orantılıdır. Hızlı pişirim işlemi, sağlık gereçlerinde önemli bir teknolojik gelişme olarak nitelendirilebilir. Hızlı pişirim ile daha az enerji tüketimi ve hassas camlaşma işleminin kontrolü sonucunda optimum kalite elde edilir. Bu çalışmanın amacı, sağlık gereçleri üretiminde üretim hızını kontrol eden pişirme süresini kısaltmaktır. Bunun için çeşitli bünye ve sır reçeteleri hazırlanmış ve kısa pişirim uygulamalarında denenmiştir.According to firing regime of 8-hour : When the feldspar was decreased in the formulations, total shrinkage, dry strength and deformation was decreased, but water absorption was increased. Wollastonite and talc additives resulted in a sharp increase in vitrification rate but alumina a slow increase. Because alumina is more refractive than wollastonite and talc. Comparing 22-hour and 12-hour firing regimes : 12-hour firing regime's temperature is higher than 22-hour so sintering rate is high. The higher temperature the increasing liquid phase. Also, total shrinkage and deformation was increased, and water absorption was decreased. Comparing 12-hour and 8-hour firing regimes : When the higher temperature resulted in an increase in total shrinkage and deformation, and a decrease in water absorption. In this study, the body and glaze formulations were developed for 8-hour firing regime in the shuttle kiln. Properties required from a sanitaryware body should be, dry strength min. 28 kg/cm2, total shrinkage 11.0+0.5%, water absorption max. 0,5%, deformation 40+ 2 mm. Taking these figures into consideration, for the 8-hour firing regime, this formulations is suitable for the optimum fast firing formulation. Sanitarywares are fired with the roller kiln in the ceramic industry, but this study was made shuttle kiln. Therefore, this formulations apply to roller kiln but kiln conditions must not forget. X1UBÖLÜM 1. GİRİŞ Seramik sağlık gereçleri, kil, kaolen, feldispat ve kuvars gibi maddelerin su ile çeşitli oranlarda karıştırılması, döküm yoluyla şekillendirilmesi, sırlanması ve pişirilmesi suretiyle elde edilen sert seramik ürünler olarak tanımlanabilir. Hijyenik bir sağlık gerecinin su emmesinin %0.5'den az olması gerekmektedir. Sağlık gereçlerinin döküm yöntemiyle şekillendirilmesinde en önemli aşamayı şekillendirmede kullanılacak olan döküm çamurunun hazırlanması oluşturur. İyi bir döküm çamuru hazırlamak için çamur özelliklerinin tespiti ve ayarlanması gerekir. Sağlık gereçleri üretiminde en önemli aşama pişirmedir. Çünkü üretim prosesinin hızı pişirme hızı ile orantılıdır. Hızlı pişirim işlemi, sağlık gereçlerinde önemli bir teknolojik gelişme olarak nitelendirilebilir. Hızlı pişirim ile daha az enerji tüketimi ve hassas camlaşma işleminin kontrolü sonucunda optimum kalite elde edilir. Bu çalışmanın amacı, sağlık gereçleri üretiminde üretim hızını kontrol eden pişirme süresini kısaltmaktır. Bunun için çeşitli bünye ve sır reçeteleri hazırlanmış ve kısa pişirim uygulamalarında denenmiştir.