Trabzon ve Giresun orman bölge müdürlükleri sınırları içerisinde yer alan doğu ladini (Picea orientalis (L.) link)- sarıçam (Pinus sylvestris L.) karışık meşcerelerine ilişkin büyüme modelleri
Models for oriental spruce and scots pine mixed stands in Trabzon and Giresun forest district directorates
- Tez No: 259844
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Günümüzde ormanlardan yararlanma şeklinin değişimine ve odun ürünü dışında diğer orman hizmet ve ürünlerin önem kazanmasına paralel olarak, karışık meşcerelerin önemi de artmıştır. Saf meşcerelerden odun ürünü yanında diğer hizmet ve ürünleri topluma sağlamada belirgin üstünlükleri bulunan karışık meşcerelerin planlamasında ve gerekli kararların alınmasında, karışık meşcerelerin yetişme ortamı verim gücünün, bugünkü ve gelecekteki üretim miktarlarının bilinmesi büyük bir önem taşımaktadır.Artım ve büyüme modelleri, çeşitli koşullar altındaki meşcerelerin ve bu meşcerelerde gelişim gösteren ağaçların artım ve büyüme değerleri ile meşcereden ayrılmaları tahmin etmektedir. Bu tahminler, silvikültürel işlem seçeneklerinin değerlendirilmesinde, envanter verilerinin güncellenmesinde, meşcerelerden elde edilebilecek odun hasılasının belirlenmesinde yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.Bu çalışmada, Trabzon ve Giresun Orman Bölge Müdürlükleri sınırları içerisinde yer alan Doğu Ladini (Picea orientalis (L.) Link)-Sarıçam (Pinus Sylvestris L.) karışık meşçerelerinden, değişik yaş, verim gücü, sıklık dereceleri ve karışım oranlarında alınan 161 örnek alan ve örnek alanlarda yapılan 306 galip ve ortak galip ağaca ilişkin gövde analiz verilerine bağlı olarak meşcere, çap dağılımı ve tek ağaç bazında büyüme modelleri geliştirilmiştir. ?Sıklığa Bağlı Hasılat Tabloları? şeklindeki meşcere modelleri ile her iki tür için çeşitli kalan ve ayrılan meşcere öğeleri ile hasılat tablosunun diğer öğelerine ilişkin tahminler elde edilebilir. Meşcere bazında elde edilen bu tahminlerin belirli çap sınıflarına göre daha ayrıntılı bir şekilde dağılımları ise, çap dağılım modelleri ile elde etmek mümkündür. En ayrıntılı tahminleri sunan tek ağaç modelleri ise, Uzaklıktan bağımsız ve uzaklığa bağımlı modeller şeklinde geliştirilmiştir. Ayrıca bonitet endeks modelleri ile lojistik fonksiyonları esas alan doğal kuruma modelleri de geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance mixed-species forest stands has recently been stimulated in parallel with the shift in emphasis from timber production to other products and services of forest ecosystem. The knowledge of growth and yield is crucial factor for management of mixed stands that have preferable attributes for pure stands.The models estimates essentially growth and yield of trees and stand that have different ecological attributes. These estimation are used for inventory updating, estimating stand structure and stand productivity and evaluating silvicultural alternatives, and in general for decision support in forest management and planning.In this study, the data were comprehended 161 sample pots with different stand ages, site index, density and mixture percentage and 306 stem analysis of dominant and co-dominant trees for oriental spruce and scots pine mixed stands in Trabzon and Giresun Forest District Directorates. This study aimed to develop stand yield model, individual tree growth model and diameter distribution model. Stand yield model were assessed as Density-Variable Yield Table, and used for estimation of remaining, removal and total stands. Diameter distribution models provide detailed estimation in diameter classes. Individual tree growth models were developed as distance independent and distance dependent models. Also, site index models and mortality models based logistic function were constructed.