Doğu Karadeniz bölgesinde modernleşme ve mimari
Modernization and architecture department of the Eastern Black sea
  1. Tez No: 259906
  2. Yazar: MUKADDES ATAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ÖYMEN GÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
`Modernleşme' ve `çağdaşlaşma' ilkeleri üzerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nde, tüm ülke genelinde kökten bir yenilenme hareketi planlanmıştır. Bu yeniden yapılanma sürecinde yaşanan tüm değişimlerin, toplumsal gelişimlerin mimariye de yansımaları olmuştur. Merkez ve merkeze yakın kentlerde bu gelişmeler yakından takip edilirken taşrada kentlerin modernleşme ve çağdaşlaşma kavramları uzantısında yeniden nasıl inşa edildiği incelenmemiştir. Bu çalışma ile söz konusu sürece ilişkin, bu eksikliğin giderilmesi amaçlanmış ve Doğu Karadeniz Bölümü (DKB) için bir kaynak oluşturulmaya çalışılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde; çalışmanın amacına değinilmekte ve sorunun belirlenmesine yönelik açıklamalar yapılarak Cumhuriyet öncesi ve sonrası modernite, sorgulanmaktadır. Modernleşme doğrultusundaki sosyo-kültürel-ekonomik gelişmelerin merkez ve taşra uzantıları anlatılarak, bu ayrımın ortaya koyulması sağlanmaktadır. Aynı bölümde; modernleşmenin taşra ve merkezde mimariye yansımaları anlatılmaktadır.İkinci bölümde; çalışmanın metadolojisi ve pilot bölge seçimi yapılarak, hangi yapıların çalışmaya dâhil edileceğine yönelik ölçütlere yer verilmektedir.Üçüncü bölümde ikinci bölümde belirlenen ölçütlere göre çalışma kapsamına alınan yapıların her biri için oluşturulan kimlik kartları ile tanıtımları yapılmaktadır. Ayrıca çalışma kapsamındaki illerde seçilen yapıların sayısal değerlemeleri yapılarak illere göre dağılımları belirlenmektedir.Çalışmanın son bölümünde; Tespit ve belgeleme sonucunda elde edilen bilgilere ve konuya ilişkin literatüre dayanılarak bölgenin mimari yapılanma süreci yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
'Modernization' and 'modernization' was founded on the principles in the Republic of Turkey, a radical renewal movement in the entire country was planned. This restructuring process all the changes experienced in the social development of the architecture has been reflected. In the city center and near the center of these developments are closely followed in the periphery of urban centers in the modernization and extension of the concept of modernization has not been re-examine how it was built. In this study, as long as the question, aimed at remedying these shortcomings and Eastern Black Sea Department (DBP) has been attempting to create a resource for.The first part of the study, and study questions are addressed to determine the description made for pre-and post-modernity, the Republic, the query is. Modernization of socio-cultural-economic developments in line with central and provincial extension by explaining that this distinction be put are provided. In the same department, provincial and central architecture modernization reflections are explained.In the second part; study and pilot area selection metadolojisi be done, which is included in the study of buildings where the criteria are given for.In the third chapter in the second part included in the study are determined by criteria established for each of the structures with the introduction of ID cards are made. Also included in the study of structures in the provinces selected in the provinces according to their numeric value distributions are determined.In the last part of the study; Detection and documentation of information obtained as a result of issues related to the literature and based on the region's architectural development process are interpreted.