Malzeme bileşimi ve boyutunun direnç kaynağı kalitesine etkisinin incelenmesi
Effect of material composition and size on resistance spot welding quality
  1. Tez No: 259910
  2. Yazar: OĞUZ AYDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, AISI1008 ve AISI304 malzemeler elektrik nokta direnç kaynağı yöntem,i ile birleştirilmişlerdir. Seçilen malzemeler, beyaz eşya sanayinde sıklıkla kullanılan malzemelerdir. Kaynak işlemlerinde, kaynak zamanı ve elektrot kuvveti sabit seçilip kaynak akımı ise değiştirilmiştir. Farklı yapıda ve farklı boyuttaki malzemelerden, kaynak akımı değiştirilerek numuneler elde edilmiştir. Kaynaklı numunelere çekme ve sertlik deneyleri uygulanarak içyapıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, AISI1008 and AISI304 materials are combined with the technique of electrical resistance spot welding. The chosen materials are the ones in white goods industry. During the welding process; welding time and electrode force are adjusted stable, however, welding current is changed. From different structures and sizes of materials, different structures are obtained by changing the welding time. By means of tensile strenth and hardness experiments on welded samples, microstructures are examined.