Bina materyallerinden kaynaklanan radon solumasının araştırılması
Investigation of radon exhalation rate in the building materials
  1. Tez No: 259917
  2. Yazar: NURCAN TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. SERAP EREEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnsanlar, temelde dünya kabuğunda bulunan doğal radyasyon kaynaklarından gelen radyolojik riske maruz kalırlar. Radon, asal bir gazdır ve 238U bozunma serisindeki nüklidlerden biri olan 226Ra'nın bozunumuyla oluşur. Bina malzemeleri, bina içindeki ana radon kaynaklarından biri olarak kabul edilir. Radon, radyolojik sağlık riskine neden olan bina içi kaynaklardan biridir. Radon solunum oranını incelemek için, Manisa ve İzmir'den kum, çakıl, kırma taş, çimento, granit, mermer, karo taşı, fayans ve tuğla örnekleri toplandı. CR-39 dedektörler, kutuların üst kısmına yerleştirildi. Örneklerin bulunduğu kutular ortalama 7 gün radona maruz bırakıldıktan sonra, CR-39 dedektörler, kimyasal işlemden geçirildi. Radon soluması, zamanın bir fonksiyonu olarak radon aktivitesi takip edilerek hesaplandı. Sonuçlar literatürdeki değerler ile karşılaştırıldı.Anahtar kelimeler; Bina materyalleri, Radon soluma hızı, CR-39 dedektörler.
Özet (Çeviri)
Humans are exposed to radiological hazards from natural radiation sources that exist mainly in the earth?s crust. Radon is a noble gas and is formed by the decay of 226Ra, which is one of the nuclides formed in the disintegration series from 238U. Building materials are concedered as one of the major sources of radon in the indoor environment. Radon is one of the indoor sources that cause radiological health risk. To study radon exhalation rate, samples of sand, gravel, ballast, cement, granite, marble, ashlar, ceramic tile, bricks were collected from Manisa and Izmir. CR-39 dedectors were placed at the top of the vessels. After exposing to radon for average 7 days within the vessels on the samples , the CR-39 detectors were processed. Radon exhalation rates are calculated by following the radon activity growth as a function of time. Radon exhalation rates in mBq/m2saat from these materials were also compared with literature values.Key words; Building materials, Radon exhalation rate, CR-39 dedectors.