A=60-90 kütle bölgesindeki R süreci çekirdeklerinin beta bozunum özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 259916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN BABACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışmada, Pyatov yöntemi kullanılarak r süreci çekirdeklerde beta bozunum hızlarının kütle numarasına olan bağlılığı kuazi parçacık rastgele faz yaklaşımı (QRPA) çerçevesinde incelendi. Bu amaçla, öncelikle A=60-90 bölgesinde ve N=50, Z=28 yakınlarında yer alan 68-78Ni izotopları için yarı ömür değerleri hesaplandı. Daha sonra bu değerlerin kütle numarasına göre değişimleri incelendi ve mevcut deneysel sonuçlarla karşılaştırıldı. Yukarıda bahsettiğimiz bölgeler için elde edilen sonuçlarımızın deneysel değerlerden çok da uzak olmadığı görüldü. Hesaplama sonuçlarımız, deneysel ve diğer teorik çalışmalarda olduğu gibi, yarı ömür değerlerinin kütle numarası arttıkça azaldığı eğilimini doğrulamıştır. Hesaplamalarımız sonucunda, deneysel değer ile hesaplama sonuçlarımız arasındaki farkın azalması için proton ve nötron çiftlenme korelasyon değerlerinin değiştirilmesi sonucuna varıldı. Dolayısıyla bu düşünceden yola çıkıp, proton ve nötron çiftlenme korelasyon değerlerini değiştirerek, logft değerlerinde önemli bir değişim olup olmadığı araştırıldı. Hesaplama sonuçlarımız, değerinden değerine gidildikçe enerji değerleri azalmasına rağmen, ß- geçişlerine ait logft değerlerinde çok fazla bir değişim olmadığını, fakat ß+ geçişlerinde önemli bir değişimin söz konusu olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, the dependence of the half life values on mass number (A) has been investigated by using Pyatov method within the Quasiparticle Random Phase Approximation (QRPA). In this respect, first of all, half lives have been calculated for the 68-78Ni isotopes which are in the mass region of A=60-90 and lie near N=50 and Z=28 region. The variations of those calculated values with respect to mass number have been examined and compared with the existing experimental data. It has been seen that our calculated values are not so far from the experimental results. Our calculation results have shown that as obtained in both the experimental and other theorotical studies, the tendency of decreasing for half lives with the increasing mass number has been verified. At the end of our calculations, it has been concluded that the discrepancies between the experimental values and our theoritical results can be reduced by varying the proton-neutron pairing correlation values. Hence, from this consideration, it has been searched whether or not any significant changes in the logft values exist by varying the proton-neutron pairing correlation values. Our calculation results have shown that as the neutron proton correlation values ranges from to , no significant changes have occured in logft values although the energy values decrease, but there are significant changes in logft values.