Tarihi yapıların yeniden kullanımında iç mekâna etkilerin incelenmesi için bir yöntem önerisi; İstanbul endüstri yapıları örneği
A proposal method for analysing the effects on re-use of historical buildings: a case study on industrial building in Istanbul
  1. Tez No: 259919
  2. Yazar: HÜSEYİN EMRE ENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİYET ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Tarihi yapıların koruma ve yaşatılmasında gündemde olan yaklaşımlardan, farklı işlevle yeniden kullanım uygulamalarında yapılan müdahalelerin yapılara bir takım etkileri söz konusudur. Bu müdahalelerin iç mekân üzerine etkilerinin saptanmasına yönelik bir yöntem geliştirmek ve bunun İstanbul Endüstri Yapıları örneğinde denenmesi üzerine kurgulanmış olan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde araştırmanın amacı ve aşamaları belirlenmiş, koruma kavramı, kuramsal temeli, gelişimi ve değerlendirilme ölçütleri hakkında kuramsal bilgiler derlenmiş, korunması gerekli yapıların farklı işlevlerle yeniden kullanımları araştırılmış, kabul gören ilke ve yöntemler hakkında bilgi edinilmiş, benzer uygulama örnekleri incelenmiştir.İkinci bölümde yapıların yeniden kullanımlarında maruz kalabilecekleri müdahaleler belirlenmiş, bu müdahalelerin uygulanmış örnekler üzerinde tespiti ve değerlendirilebilmesi için morfolojik analiz tabloları oluşturulmuştur.Üçüncü bölümde ise çalışma kapsamında incelenen İstanbul Endüstri Yapıları hakkında literatür ve alan çalışması yapılmış, yapıların tarihsel gelişimi, mimari özellikleri, yeniden kullanımları ve bu kapsamda yapılan müdahaleler hakkında bilgiler derlenmiş, elde edilen veriler morfolojik analiz yaklaşımlarından, morfolojik kart yöntemiyle oluşturulan tablolarda değerlendirilmiştir.Son bölümde ise elde edilen bulgular değerlendirilerek İstanbul Endüstri Yapıları'nın yeniden kullanımlarının yapı iç mekânlarına etkileri belirlenmiş, benzer uygulamalar için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Approaches for preservation and maintenance of historical structures, interventions for reuse with different functions always have effects on the buildings. This research is designed to develop a method for detection of the effects of the interventions on interior space and experience it on Istanbul Industrial Buildings sample.In the first chapter, aim and the phases of the study are determined. Preservation concept of theoretical aspect, development and theoretical information about evaluation are gathered. Reuse of the historical structures has to be preserved with different functions are researched, acceptable principles and methods are examined and similar application examples are investigated.In the second chapter, possible interventions for reuse are determined and morphological analysis tables are developed for the determination and evaluation of the intervention of applied samples.In the third chapter, literature and field survey were made for Istanbul Industry Structures, historical developments, architectural features, reuse and interventions are examined and necessary information is compiled. Data was evaluated in morphological analysis tables.In the last part, data is analyzed and reuse effects of Istanbul Industry Structures on the inner space are determined and recommendations are made for similar applications.