İzmir Körfezi'nde modern dinoflagellat kistlerinin dağılımının incelenmesi
Investigation of modern dinoflagellate cysts distribution in Izmir bay
  1. Tez No: 259920
  2. Yazar: SERDAR UZAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLAL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Biology, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dinoflagelatlar, diyatomlarla birlikte denizel fitoplanktonun en önemli gruplarından biridir. Bazı dinoflagellatlar, hayat döngülerinde zor çevresel koşullarda sağ kalabilen kalıcı bir kist üretir. Dinoflagellat kistleri yüzey suyu parametreleri (tuzluluk, sıcaklık, nütrient, birincil üretim) indikatörü olarak kullanılır ve modern dinoflagellat kistleri kısa ve uzun zaman aralıklarında yüzey suyu koşullarının değişiminin yeniden incelenmesi için bir veritabanı olabilir. Kist dağılım ve bolluk çalışmaları zararlı ve kalıcı kist üreten türlerin neden olduğu zararlı alg çoğalmalarını değerlendirmek için önemlidir.İzmir Körfezi, Ege Denizi'nin en büyük doğal körfezlerinden biridir. Bu çalışmada, 2008-2009 yılları arasında kistlerin horizontal dağılımı ve bolluğunu belirlemek için 16 adet yüzey sediment örneği toplanmıştır. 31 dinoflagellat kist tipi (2 kist tipi literatürde daha önce tanımlanmamıştır) tanımlanmış ve 80-31532 kist/g kuru ağırlık sediment olarak kaydedilmiştir. Lingulodinium machaerophorum, Polykrikos kofoidii, Quinquecuspis concreta, Dubridinium caperatum ve Spiniferites bulloideus türleri kist konsantrasyonu bakımından diğer türlerden baskındır. Alexandrium minutum, A. catanella/tamarense kompleksi, A. affine tip, Lingulodinium machaerophorum, Operculodinium centrocarpum ve Operculodinium israelianum, Spiniferites hypercanthus ve Spiniferites mirabilis İzmir Körfezi'nde olası toksik kist türleri olarak belirlenmiştir. Daha yüksek bolluklarda bulunan bu kistlerin varlığı gelecek üremelerin tetiklenmesi ve sonraki toksik veya diğer aşırı üreme olayları için olası tohum bankası oluşturabileceğine işaret etmektedir.İzmir Körfezi özellikle yüksek biyomaslı dinoflagellat üremeleri ve zararlı alg üremelerinin oluşmasına uygun bir ortamdır. Bu üremelerden ve bu alanın karakteristik özelliklerinden dolayı kist oluşumu ve kist konsantrasyonunun araştırmamız sonucunda yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dinoflagellates, together with diatoms, represent one of the most important groups in the marine phytoplankton. Some dinoflagellates produce a resting cyst which can survive harsh environmental conditions in their life cycle. Dinoflagellate cysts are used as indicators of sea surface parameters (temperature, salinity, nutrient and primer production) and modern dinoflagellate cysts can be a database to reconstruct the evolution of sea surface conditions in decadal and millennial time scales. Studies of cyst distribution and abundance is important to evaluate harmful algal blooms which harmful and resting cyst producer species cause.Izmir Bay is one of the greatest natural bays of Aegean Sea. In this study, 16 surface sediment samples have been collected in Izmir Bay between 2008-2009 to determine horizontal distribution and abundance of the cysts. A total of 31 dinoflagellate cyst type (two cysts were unidentified in literature before) have been identified and recorded concentrations between 80-31532 cyst/g dry weight sediments. Lingulodinium machaerophorum, Polykrikos kofoidii, Quinquecuspis concreta, Duridinium caperatum and Spiniferites bulloideus species are dominated over other species to cyst concentration. Alexandrium minutum A. catanella/tamarense complex, A. affine type, Lingulodinium machaerophorum, Operculodinium centrocarpum and Operculodinium israelianum, Spiniferites hypercanthus and Spiniferites mirabilis potentially toxic cyst species were observed in the sediments of Izmir Bay. The presence of these cysts, in particular where higher abundances were found, indicates potential seedbeds for initiation of future blooms and subsequent outbreaks of toxic or other harmful events.The Izmir Bay is especially susceptible to the formation of HABs attributed to high biomass dinoflagellate blooms. Owing to these blooms and the relative characteristic features of this area, cyst formation and concentration is high in numbers.