Obsessif-kompulsif bozukluğun ilkokul ve ortaokul çocuklarında görülme sıklığı: norm çalışması
  1. Tez No: 25993
  2. Yazar: NİLGÜN PALULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu çalışma, ilk ve ortaokul öğrencilerinde Obsessif- Kompulsif Bozukluğun (OKB) görülme sıklığını saptamak amacıyla yapılmıştır. OKB ' u objektif olarak belirleyebilmek ve görülme sıklığını saptamak için LOI - Çocuk Formu ve LOI - öğretmen Değerlendirmesi ölçeklerinin adaptasyon ve standardizasyonu yapılmıştır. Araştırmada,918 erkek öğrenci, 844 kız öğrenci olmak üzere toplam 1762 denek yer almıştır. Denekler, üç SED'i (alt- orta-üst) temsil ettiği düşünülen ve Ankara ili içinde yer alan Fatos Abla Koleji,Yüksel is Köleji,Kıymet Necip Tesal ilköğretim Okulu'nun ilk ve ortaokul kısımları, Cukuranbar Arjantin ilkokulu ve Merkez Anadolu imam Hatip Lisesi ortaokul bölümünde okuyan öğrencilerden oluşmaktadır.SED,babaların eğitim durumlarına göre belirlenmiştir. Araştırmada Leyton Obsessif-Kompulsif Envanteri-Çocuk Formu (20 Maddelik), Leyton Obsesyon Envanteri-öğretmen Değerlendirmesi, Batıl inançları Belirleme Formu ve Maudsley Obsessif-Kompulsif Soru Listesi kullanılmıştır. LOI-Cocuk Formu'nün faktör analizi çalışmasında“Temizlik-Düzen”,“Kontrol Etme”,“Tekrar Etme”ve“özel bir Söz- Sayı”olmak üzere 4 faktörü bulunmuştur.Testin test-tekrar test güvenirliği.73, Cronbach alpha katsayısı.80 bulunmuştur. 100LOI-Cocuk Formu'nda OKB'un görülme sıklığa % 10.4. LOI- öğretmen Değerlendirmesi Formu'nda % 13.6 bulunmuştur. Batıl inançlar Formu'nda kız öğrenciler erkek öğrencilerden fazla puan almışlardır. Çalışma sonucunda ölçeklerin, OKB'u belirlemek için uyumlu bir bütün oluşturdukları ve OKB'un görülme sıklığını belirlemek acısından oldukça kullanışlı oldukları belirlenmiştir. 101
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study, was done in order to see the frequency of Obsessive-Compulsive Disorder (OCD) in primary and high school students. For an objective determination and prevalance of OCD, LOI- Child Version and LOI-Teacher Rating Scales were adapted and standardizied. We worked on 1762 individuals; where 918 were male and 844 were female. The individuals» taking place in our study, were coming out from the different social economic society (low, middle, high). We choosed schools in Ankara city thinking that these could consist persons from different economic levels (low, middle, high) as Fatos Abla College.Yiikselis Col lege, Kıymet Necip Tesal Primary and High Schools, Cukuranbar Arjantin Primary School and Merkez Anadolu îmam Hatip High School. Educational positions of fathers were taken into consideration when finding out social economic levels. In the classification of social economic levels educational standarts of fathers were taken into consideration Leyton Obsessive-Compulsive Inventory Child Version(20 Bern), Leyton Obsessional Inventory- Teacher Rating, Form of Superstitions and Maudeley Obsessive- Compulsive Question List were used in our study. 102In factor analysis of LOI-Child Version, we found the 4 factors as ;“Cleaning-Properity”.“ Checking ”.“Repeating”and“Special word number”. The test-retest reliability was found.73. Cronbach alpha coeffidency was found to be.80 in our test. The prevalancy of OCD was S610.4 in LOI-Child Version and %13.6 in Teacher Rating Scales. In our Supersititional.Form female students took higher scores than male students. Finally, according to our scales we find out that in the determination of OCD» our forms make great harmony where they also are very profitible in the use of seeking prevalance of OCD. 103