Üniversite öğrencilerinin arkadaşlık ilişkileri ve bunun anababa tutumlarıyla ilişkisi: Ankara Üniversitesi öğrencileri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 25992
  2. Yazar: FİGEN ÇOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ONUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
218 ÖZET -Araştırmanın 1. bölümünde konuyla ilgili genel bilgilerden ve ilgili araştırmalardan ve araştırmanın probleminden söz edilmektedir. Ayrıca araştırmanın amacı, önemi ve sınırlılıklarıda bu bölümde yer almaktadır. 2.bölümde yöntem, 3. bölümde bulgular sunulmakta, 4. bölümde özet, sonuç ve öneriler yer almaktadır. Bu araştırma Ankara Üniversitesinin 2. ve 4. sınıf öğrencilerinin arkadaşlık ilişkilerinin bazı özelliklerini,- yakın arkadaşlarına yönelik sevgilerini ve bunların algıladıkları ana baba tutumlarıyla ilişkisini incelemeyi amaçlayan betimsel bir araştırmadır. Ankara üniversitesinin 11 fakültesinin 1. ve 4, sınıfına devam eden 637 öğrenci araştırma kapsamına alınmıştır. öğrencilere araştırmacı tarafından geliştirilen Arkadaşlık ilişkileri Anketi, Rubin tarafından geliştirilen ve yakın arkadaşlara yönelik olarak üzerinde araştırmacı tarafından ölçek çalışmaları yapılan Sevgi ölçeği ve Schaefer ve Bell tarafından geliştirilen ve LeCompte ve arkadaşları tarafından Türkçe'ye kazandırılan Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutumu ölçeği (PARI), Kişisel Bilgi Formuyla birlikte uygulanmıştır. Araştırmaya alman deneklerin büyük bölümünün arkadaş sayılarının 10'dan fazla olduğu, 2-7 arasında da yakın arkadaşlarının bulunduğu, yani yakın arkadaş sayısının arkadaş sayısından sınırlı olduğu bulgulanmıştır. Bunun yanında kızların yakın arkadaş sayılarının erkeklerinkinden sınırlı olduğu, deneklerin büyük çoğunluğunun arkadaşlıklarının uzun süreli olduğu, çoğunluğunun karsı cinsten arkadaşlarının bulunduğu ortaya konmuştur. Karsı cinsten arkadaşı olanlar kızlar arasında, erkekler arasında olduğundan daha fazladır. Deneklerin çoğunun arkadaşlarıyla öğrenim kurumunda ve daha sonra mahallede, kendiliğinden, doğal alarak ve aracılar yoluyla tanıştıkları ve çoğunun ailesinin arkadaşlık ilişkilerine müdahale etmediği gözlenmiştir. Deneklerin yakın arkadaşlarına yönelik sevgi düzeyinin cinsiyet öğrenim düzeyi karşı cinsten arkadasın olup olmaması ve ailenin arkadaşlık ilişkilerine müdahale edip etmemesine göre değişmediği ortaya konmuştur. Deneklerin anababa tutumları 5 boyutta ele alınmıştır. Bütün boyutlarda kızlar ve erkeklerin anababa tutumları arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Kızlar ağırı koruyuculuğu, bağımlılığı ve baskı ve disiplini erkeklerden daha alt düzeyde algılamaktadır, öte yandan kızların eşitlik-paylaşma yönünden algıladıkları tutumların, erkeklerinden daha belirgin olduğu, ayrıca kızların ev kadınlığı rolünü erkeklerden daha fazla reddedikleri ve evlilik çatışmasını daha fazla algıladıkları ortaya konmuştur. Öğrenim düzeyi algılanan anababa tutumlarında anlamlı fark göstermemiştir. Karşı cinsten arkadasın olup olmamasına göre aşırı koruyucu annelik, eşitlik-paylaşma ve219 baskı-disiplin puanlarının farklılaştığı bulunmuştur. Karsı cinsten arkadaşı alanların almayanlara göre, daha fazla esitlik- paylasma yönemlimli ve daha az asın koruyucu, baskı-disiplin yönelimli oldukları ortaya çıkmıştır. Ailenin arkadaşlık ilişkilerine müdahale edip etmemesinin ev kadınlığı rolünü --r-e^4e4B»--boyutunda--algilanan anahaba tutt1mlaA3.n1 farklılaştırdığı bulunmuştur. Ailesi arkadaşlık ilişkilerine müdahale edenler, ev kadınlığı rolünü daha fazla reddetmektedir.
Özet (Çeviri)
220 ABSTRACT The purpose of this study is to determine certain ; rise- -of -tn-e- ^i-eo-dsöips-^ le^el--af__JLcLve iowarji close friends and relationships of these with parental attitudes of the university students. The sample of the study composed of 637 freshmen and sophomore students of 11 faculties of Ankara University. Students were administered Friendship Relations Guentiannarie developed by the researcher, Rubin's Love Scale and DARI (Parental Attitudes Research Instrument) developed by Schaefer and Bell. X2 tests and two-way ANGVAs were performed. Most of the students were found to have more that 10 ^riends, and 2-7 close friends. This indicate the number of close friends is smallar than the number of friends. Friendship ^elationsnips of the students were found to be mostly longterm. Most of the students were found to have cross-sex friend. Those who don't have cross-sex '.friend were found common among males than females. Most of the students was found to meet their friends firstly_ in school and in neighborhood by naturally and by common friends' or someone else. Most of the student's parents were found not to intervene friendship relations. The level of love toward close friends was found not to change according to sex, level of education (freshman or sophomore), presence of cross-sex friends or not, and parents intervention on friendship relations or not. Parental attitudes were considered as five factor. In all factors males and females showed significant differences. Females tend to be internalize less overprotective and strict-dicipline attitudes and more equality than males. However, females were found to more rejecting home-making role of the women and perceiving more marital conflict than males. Level of education did not show any significant difference on ' perceived parental attitudes of the students. Those who have cross-sex friend were found to be less overprotective, less strict-disipline oriented and more equalitation. Parents intervention on friendship relations was found to be significant on rejection of home making role. In the case of parents intervention an friendship relation, home-making role was found more rejecting. EfflSKSS"