Bazı çekirdekler için seviye yoğunluğunun mikroskobik ve makroskobik modeller yardımıyla incelenmesi
Study of the level density using microscopic and macroscopic models for some nuclei
- Tez No: 259931
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL BABACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Seviye yoğunluğu parametreleri (seviye yoğunluğu parametresi a ve enerji kayması parametresidelta), tam seviye şeması bulunan 1136 çekirdek için geri-kaydırılmış Fermi gaz modeli temel alınarakelde edilmiştir. Seviye yoğunluğu parametresi, küresel harmonik osilatör potansiyelinden analitik olarakelde edilebilen, yarı-klasik tek-parçacık seviye yoğunluğu kullanılarak elde edilmiştir. Bu metod aynızamanda Coulomb etkileşmesinin seviye yoğunluğu parametresi üzerindeki etkisini incelemeye de imkantanımaktadır. Ayrıca bu parametrenin enerji bağımlılığı da incelenmiştir. Bir diğer parametre olan delta,289 çekirdek için ortalama rezonans boşlukları ve ayrık seviye şemaları kullanılarak fit edilmiştir.Kalan 847 çekirdek için ise yalnızca ayrık seviyeler optimizasyon prosedürüne dahil edilmiştir.Elde edilen değerler ortalama rezonans boşluğu ve ayrık seviyelerin deneysel değerleri ilekarşılaştırılmıştır. Bazı çekirdekler için bu parametreler kullanılarak toplam seviye sayıları da hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The level density parameters (level density parameter a and energy shift parameter delta) basedon back-shifted Fermi gas model have been determined for 1136 nuclei for which complete levelscheme is available. Level density parameter is calculated by using semi-classical single particle leveldensity, which can be obtained analytically through spherical harmonic oscillator potential. This methodalso enables to analyze the Coulomb potential's effect on the level density parameter. The dependenceof this parameter on energy has been also investigated. Another parameter, delta, is determined byfitting of the experimental level scheme and the average resonance spacings for 289 nuclei. Onlylevel scheme is used for optimization procedure for remaining 847 nuclei. Level densities for somenuclei have been calculated by using these parameter values. The obtained results have beencompared with the experimental level scheme and the resonance spacing data.