Bazı deforme 156-165Dy izotopik çekirdeklerin nükleer enerji seviye yoğunluğunun ve simetri özelliklerinin kollektif uyarılma modlarına göre incelenmesi
The investigation of nuclear level density and symmetry properties of some deformed 156-165 Dy isotopic nucleus by collective excitation modes
  1. Tez No: 322973
  2. Yazar: SABAHATTİN AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF OKUDUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, bazı deforme 156-165Dy izotopik çekirdeklerin nükleer enerji seviye yoğunluğu, enerji seviye yoğunluk parametresi ve simetri özellikleri kollektif uyarılma modlarına göre incelenmiştir. İncelenen Dy çekirdeklerinin uyarılma enerjisine bağlı olarak enerji seviye yoğunluğu ve simetri özelliklerini belirten enerji oranlarının hesaplanmasında deforme çekirdeklerin eş-aralıklı ve nükleonların kollektif hareketini temel alan bir model kullanılmıştır. Hesaplanan değerler literatürdeki diğer çalışmalarla karşılaştırılmış ve genel olarak s-dalgalı nötron rezonans verileri ile uyum içinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, nuclear energy level density and nuclear energy level parameter and symmetry properties of some deformed 156-165Dy isotopic nucleus have been investigated by collective excitation modes. In calculation of energy level density, energy level density parameter and symmetry properties depent upon excitation energy of nuclei studied, a model was considered which relies on the fact that energy levels of deformed nuclei are equidistant and which relies on collective motions of their nucleons. The values of the calculate have been compared with those other literatureated studies, and the obtained results are generally in good agreement with those of compiled values for s-wave neutron resonance data.