Türkiye'de uygulanan kentsel dönüşüm projelerinin yoksulluk ve dışlanma olguları temelinde incelenmesi: Altındağ Aktaş Mahallesi örneği
Analysis of urban regeneration projects within the perspective of poverty and exclusion: Altindağ Aktas Neighborhood
  1. Tez No: 450665
  2. Yazar: BAHAR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GÜZEY KOCATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışma kentsel dönüşüm projeleri ile yoksulluk ve dışlanma olguları arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, 1950'li yıllardan bu yana kitlesel göçlere maruz kalan Ankara'nın, en eski gecekondu bölgelerinden biri olan Altındağ İlçesi, Aktaş Mahallesinde yaşayan gecekonduluların yoksulluk ve dışlanma deneyimlerine ve kentsel dönüşüm projelerine bakışlarına odaklanılmaktadır. Örnek alan olan Aktaş Mahallesinde, Şubat - Mart 2016 tarihleri arasında derin görüşmeler gerçekleştirilmiş ve 104 hane halkına anket uygulanmıştır. Gerçekleştirilen derin görüşmeler ve anket çalışması sonuçlarından elde edilen bulgular üzerinden, kentsel dönüşüm projelerinin yoksulluk ve dışlanma olgularının üretilmesi sürecindeki etkileri tartışılmıştır. Alan araştırması sonucu, olumlu hedefler belirlenerek başlanan kentsel dönüşüm projelerinin, gecekondu bölgelerindeki sosyo-ekonomik sorunların yeterince dikkate alınmamasıyla yoksulluk ve dışlanma sorununu derinleştiren bir araca dönüştüğü görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study intents to demonstrate the relationship between urban regeneration projects and poverty and exclusion. The study focuses on the squatters settled in Altındağ Aktaş neighborhood, which is one of the oldest squatter housing areas in Ankara, with the prospect of their experiences of poverty and exclusion and urban regeneration projects. Indepth interviews and a survey of 104 households were carried on in Aktaş Neighbourhood between February – March 2016. Based on the results of the case study, the effects of urban regeneration projects on the production of poverty and exclusion are discussed. As a result of the case study, it is proved that urban regeneration projects which start with positive goals, have become a means of deepening poverty and exclusion squatter areas because socio-economic problems are not considered.