Kahramanmaraş ve yakın doğusunun jeolojisi
General geology of the area between Kahramanmaras and near east
  1. Tez No: 259989
  2. Yazar: TACETTİN BABAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİCAN KOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Kahramanmaraş ve Elmalar Köyü (Kahramanmaraş ve Doğusu) arasında kalan bölgenin genel jeolojik özelliklerini ve bölgenin geçirmiş olduğu yapısal evrimi ortaya koymaktır. İnceleme alanı Kahramanmaraş ili ve yakın doğusunu kapsar. Çalışma alanına gidilerek farklı yaş ve litolojideki birimlerin detaylı jeoloji haritası çıkarılmıştır.Çalışma alanı içerisinde Kambriyen'den Kuvaterner'e kadar değişik yaşlara sahip litostratigrafik birimler yüzlek vermektedir. İnceleme alanında on farklı formasyon ayırtlanmıştır. Bu formasyonlar; Orta Kambriyen yaşlı, çeşitli şist ve mermerlerden oluşan Koruk formasyonu, Triyas-Alt Kretase yaşlı, dolomit ve kireçtaşlarından oluşan Eloğlu formasyonu, Üst Jura-Alt Kretase yaşlı, ofiyolitlerden oluşan Koçali Karmaşığı, Üst Kretase yaşlı, kumtaşı, marn ve kireçtaşlarından oluşan Besni formasyonu, Alt-Orta Eosen yaşlı, kireçtaşlarından oluşan Midtay formasyonu, Üst Miyosen yaşlı, çakıltaşı ve kumtaşlarından oluşan Yenicekale formasyonu, Üst Miyosen yaşlı Yavuzeli bazaltları ve Kuvaterner yaşlı, alüvyon ve yamaç molozu'dur.Değişik zamanlarda gelişen farklı tektonik olaylar, inceleme alanında farklı çökelme ortamlarının oluşmasına neden olmuştur. Ayrıca inceleme alanının Anadolu levhası ve Arap levhasının birleştiği dalma-batma zonunda yer aldığı ve Geç Maestrihtiyen'den bu yana sıkışma rejimi altında deforme olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to describe the geology of the Kahramanmaraş and its surrouning of near east area to infer from data of studied areas. The studying area includes both Kahramanmaraş city centrium and near east Kahramanmaraş. A detailed geological map of the units varied ages and lithology is planned by going to the studying area.In the studied area, many lithostratigrafic on the surface units from differ in ages from Cambrian to Quaternery. In the studying area ten different formations are observed. These different formations; Koruk formation which consist of different schist and marble of Middle Cambrian, Eloğlu formation which consist of old dolomites and limestones of Trias-Early Cretaceous, Koçali complex which consist of ofiyolit of Late Jurassic-Cretaceous, Kastel formation which consist of sandstone, marn, limestones og Late Cretaceous, Besni formation which consist of limestones of Late Cretaceous, Midyat formation which consist of limestones of Early-Middle Eocene, Yenicekale formation which consist of sandstones, pebblestones of Late Miocene, Yavuzeli bazalts which consist of bazalt of Late Miocene and Alluvium and side rubble which of Quaternery.Different tectonic events which occured on different times, caused different sedimantary environment in the study area. It?s known that,when the lithologies and the precipitaions of the units coming to the surface are considered it is seen that the studying area takes place on the subduction zone where the Anatolian plate and Arabian plate are gathering, and it is also seen that since the Late Maestrihtiyen this area is under the pressure regime.