İsviçre esmeri sığırlarda akrabalı yetiştirme düzeyi ve akrabalı yeriştirmenin süt verim özellikleri üzerine etkileri
Inbreeding level among brown Swiss cattle and its effects on milk yield traits
  1. Tez No: 260003
  2. Yazar: ESRA KÖSETÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAYGISIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada Malatya Battalgazi Tarım Meslek Lisesinde 1962-1989 yılları arasında yetiştirilen 178 baş Esmer Sığırın 474 süt verim kaydı kullanılmıştır. İşletmede bu yıllar arasında toplam 280 baş buzağı doğmuştur. Buzağılara ait akrabalı yetiştirme katsayısı % 3.36 ± 0.465 bulunmuştur. Akrabalı yetiştirmenin süt verimine etkilerini incelemek üzere diğer sistematik çevre faktörlerine göre düzeltilmiş veriler iki farklı modelle analiz edilmiştir.Birinci modelde, sürü akrabalı yetişenler ve akraba dışı yetişenler olarak iki guruba ayrılmıştır. Buna göre akrabalı yetişen grup, populasyon ortalamasından 90 kg, akraba dışı yetişen gruba göre ise 79 kg daha az süt vermiştir. 305 günlük süt veriminde ise akrabalı yetişen gurup populasyon ortalamasından 55 kg, akraba dışı yetişen guruptan ise 110 kg daha az süt vermiştir.İkinci modelde ise akrabalı yetiştirmenin verimlere etkisi basit doğrusal regresyon katsayıları kullanılarak incelenmiştir. Buna göre akrabalı yetiştirme katsayısının her %1 artışına karşılık süt veriminde 6.14 kg, 305 günlük süt veriminde 8.18 kg ve laktasyon süresinde 1.24 gün azalma görülmüştür. Her iki modelde de akrabalı yetiştirmenin süt verim karakterlerine etkisi önemsiz (P>0.05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 474 milk yield records of 183 Swiss Brown Cattle were studied from Malatya Battal Gazi Agricultural Vocational School breeding during 1962-1992. A total of 280 calves were born in the facility during the above time. The inbreeding coefficient for the calves was found about 3.36 ± 0.465 %. Effects of inbreeding on milk yield were analyzed by two different models, with the data re-corrected according to other systematic environmental factors.In the first model, there were two grubs, herd-inbred grown cattle and non-inbred cattle. According to this model, inbred-grown cattle produced 89 kg less milk than the population mean and 179 kg less milk than non-inbred cattle. During 305-day milk yield period, the inbred group produced 55 kg less milk than the population mean and 110 kg less milk than the non-inbred group.In the second model, the effects of inbreeding on milk yield were analyzed using a simple linear regression coefficient. According to this model, 1% increase in inbreeding coefficient resulted in a decrease in the milk yield by 6.13 kg, in the milk yield by 8.18 kg during the 305-day period, and in the lactation period by 1.24 days. The effect of inbreeding on the milk yield trait was insignificant at the level (P>0.05) in the both models.