H-X (X=H, F, Cl, Br, I) iki atomlu moleküllerin anharmonik potansiyel parametrelerinin tayini
Determination of anharmonic potential parameters of H-X (X=H, F, Cl, Br, I) diatomic molecules
- Tez No: 260017
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KOLSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Physics and Physics Engineering, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada H-X (X=H, F, Cl, Br, I) moleküllerin anharmonik potansiyel parametreleri, Morse potansiyelinin seri açılımı ve perturbasyon teorisi yardımıyla hesaplandı. Elde edilen k_2 ve k_4 değerleri kullanılarak H-X (X=H, F, Cl, Br, I) moleküllerin titreşim enerjileri hesaplandı ve bulunan değerler spektroskopik titreşim enerjileri ile karşılaştırıldı.H-X (X=H, F, Cl, Br, I) moleküllerin enerji özdeğerleri D_e ayrışma enerjileri ile karşılaştırılarak molekülerin alabilecekleri enerji özdeğerleri (açık kanal sayıları) belirlendi.H-X (X=H, F, Cl, Br, I) moleküllerin titreşim enerjilerini hesaplamak ve Morse potansiyel enerji grafiklerini çizdirmek üzere bir MATLAB^® bilgisayar programı yazıldı. Elde edilen sonuçlar tablolar ve grafikler halinde verildi.Özellikle n kuantum sayısının büyük değerleri için, hesapladığımız k_2 ve k_4 anharmonik potansiyel parametrelerinin güvenilir olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, anharmonic potential parameters of H-X (X=H, F, Cl, Br, I) molecules are calculated by using series expansion of Morse potential and perturbation theory. Vibrational energies of H-X (X=H, F, Cl, Br, I) molecules are calculated by using the determined k_2 and k_4 values and results are compared with spectroscopic vibrational energies.The allowed vibrational energy levels (number of open channels) of H-X (X=H, F, Cl, Br, I) molecules are determined by comparing these energy levels with D_e dissociation energies.A MATLAB^® computer program is written in order to calculate vibrational energies of H-X (X=H, F, Cl, Br, I) molecules and to plot the graph of Morse potential energy. The results obtained from calculations are given in tabular form and in graphics.It is determined, in particularly for big values of n quantum number, that the calculated k_2 and k_4 anharmonic potential parameters are reliable.